KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 28-03-2020 12:45

Kahve Fincanı Koleksiyonu Nasıl Yapılır Öneriler

Kahve Fincanı Koleksiyonu yapmak, kahve fincanı koleksiyonu nasıl yapılır, neler gereklidir? Size özel önerilerimiz.

Kahve Fincanı Koleksiyonu Nasıl Yapılır Öneriler

“Bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı vardır.“ Kahve içmenin kültürümüzdeki önemini ne güzel vurgulamış atalarımız. Kahve bir tutkudur, kahve fincanları da öyle…

Kahve içmenin bir tutku olduğunu kahve severler çok iyi bilir. Yalnız içildiğinde tadı çıkmayan kahvenin, bir dostla veya bir arkadaşla içildiği zaman keyfi bir başkadır. Osmanlı İmparatorluğu zamanından günümüze kadar gelmiş olan Türk kahvesi ise sunumu ile dikkat çekmelidir. Özellikle sunum yapılan kahve fincanı, keyfe keyif katmak için ayrı bir nedendir.

Bol köpüklü yapılan kahve bir de gösterişli, tutkulu bir fincanda içiliyorsa değmeyin o kahve keyfine. Türk kahvesi sevenlerin kahve fincanı koleksiyonlarına olan tutkularını bilmeyen yoktur. Türk kahvesi için özel olarak üretilen kahve fincanları arasında olan Sufi Türk Kahvesi fincanı da bunlardan bir tanesi.

Saf olanı arzu eden ve suretlerde gezinti anlamına gelen Sufizm, aşka yolculuktur aslında. Sadeliği ve saflığı anlatan bu tasarımlar, abartıdan uzak ve sade tasarımlardan hoşlananlar için üretilmiştir.

Osmanlı mutfağında sıklıkla kullanılmış ve popüler olan İznik çinileri de özel koleksiyonlar arasında yer alıyor. Özellikle Osmanlı zamanında çinili kahve fincanları ile ikram edilen kahvelerin daha lezzetli olduğu söylenir. Özel kutularda ikili olarak satışa sunulan bu koleksiyonlar, altılı set halinde de satılıyor.

kahve fincanı koleksiyonu

Osmanlı tarzı lale motifli Türk kahvesi fincanları, yani lalezar kahvedanlıklar ise özel kapakları ile beğeni toplayan modeller. Bu takım tepsisi, lokumluğu ve fincanları ile tam bir set halinde satılıyor.

İkram-ı bakır adı altında üretilen bir diğer koleksiyon da gümüş eskitme kahve fincanları. Birçok kafe tarafından da sıklıkla tercih edilen modellerden. Misafirperverliğin ve ikramın önemli olduğu kültürümüzde, bu tarz gösterişli kahve fincanları da sıklıkla tercih ediliyor. Genellikle ağız çağı 6 cm, kapak dahil yüksekliği ise 10 cm olarak üretilen bu tarz kahve fincanlarının içi porselen.

İkram-ı bakır tarzında üretilen bir diğer fincan takımı ise zamak dökümünden yapılmış olanlar. Görüntüleri hemen hemen aynı, fakat desenleri farklı olan bu modeller tüm kahve sevenler tarafından beğeni ile kullanılıyor.