KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 26-11-2015 22:54   Güncelleme : 26-11-2015 22:54

İstanbul Light Festival Zorlu Center

İstanbul Light Festival hakkında geniş bilgiler içeren yazı.

İstanbul Light Festival Zorlu Center

Herkese merhaba. Uzun bir aradan sonra tekrar sizlerleyiz. Öncelikle arayı bu kadar açtığımız için size bir özür borçluyuz diye düşünüyorum ama vizeler, projeler derken o yoğunlukta sizinle paylaşmaya değecek kalitede bir paylaşımda bulunmak pek de mümkün olmadı.

Bu seferki konumuzu da gezme ve deneyimleme fırsatı elde ettiğim İstanbul Light Festival olarak seçtim.

Light Festival Zorlu Center açık alana yayılmış olan yaklaşık 23 ışık enstalasyonundan oluşmakta. Dünyadaki örnekleri çok konuşulmuş ve ses getirmiş olan Light Festival Zorlu Center’da 13-29 Kasım tarihleri arasında devam etmekte. Festivali bu tarihler arasında her gün 18:00 – 23:00 saatleri arasında gezebilirsiniz.

Öncelikle alana ğiniz zaman İstanbul Light Festival danışma noktalarından haritanızı almayı sakın atlamayın derim. Bütün enstalasyonlar açık alan katına yayılmış li ğu için harita size li kça yardımcı oluyor.

İlk olarak önümüzdeki en uzun kuyruğa girdim ve kuyruğun sonunda Liminal Room’u görme şansını elde ettim :) “Canlı görsel-işitsel performans ve sürükleyici mimari enstalasyonlar alanında dünyanın her yerinde çalışmalar yapmakta olan Refik ANADOL”, Zorlu Center’da yer alan bu çalışmasıyla da insanları büyülemeyi başardı desek yerinde bir cümle kurmuş olurum diye düşünüyorum.

Daha sonra Daydream V2 enstalasyonuna geçtim. Bu enstalasyon ile ilgili edindiğim bilgileri size şu çekilde aktarabilirim : “Daydream V2 mekanda bozulmalar yaratan görsel ve işitsel bir enstalasyondur. Mekan ve zaman, hızlanmalar, daralmalar, kaymalar ve metamorfoz projenin anlamsal alanını oluşturmaktadır. Sanal mekan ile gerçek mekan arasında fiziksel bir bağlantı kurmayı amaçlayan bu enstalasyon, sınırları bulanıklaştırarak seyirciyi kısa süreliğine gerçeklikten uzaklaştırmaktadır. Işıklar soyut mekanlar yaratırken, sesler de sanal mekanların yankılarını tanımlar. Daydream, derin düşünceye davettir. Enstalasyonun görüntüsü ziyaretçileri pasif bir pozisyon almaya yöneltir.”

Bu enstalasyonda sonra da sıra “Lineer Perspektifler”e . Bu da konu olarak li kça ilginç bir enstalasyondu. “Materyallerini gazetelerden toplayan Reas, medyayla kendi kişisel yüzleşmelerini gösteren üç gerçek zamanlı video eser yarattı. Ana galeri duvarında sergilenen Lineer Perspektif, kaynağı bütün bir yıl boyunca New York Times’ta yayımlanan ön sayfa fotoğrafları olan bitmemiş bir çalışmadır. Eser, 31 Aralık 2015’te tamamlanacaktır. “

Daha sonra ileriden gelen neşeli çocuk çığlıklarını takip ettim. Ve karşıma Amerika Birleşik Devletleri’nden Jen Lewin’in “Havuz” adlı enstalasyonu çıktı. Bu enstalasyonu diğerlerinden ayıran nokta insan etkileşimi ile yani siz üzerinde zıpladığınızda ya da koştuğunuzda harekete geçip renk değiştiren bir çalışma olması. Önce sadece eğlence amaçlı yapılmış bir enstalasyon li ğunu düşünseniz de hakkındaki bilgileri biraz okuma fırsatı edinince altında yatan derin fikri anlama şansını elde ediyorsunuz : “Lewin, toplumsal etkileşimi ve oyunu teşvik eden büyük ölçekli, etkileşimli ve halka yönelik heykeller yapmaktadır. Biçim, ışık, ses ve hareket aracılığıyla, bir bağlantı ve sihir dünyası yaratır. Etkileşim içindeki daire şeklinde ufak yastıklarla yaratılan 106 eşmerkezli daireden oluşan bir ortamdır. Havuza girdiğinizde, oyun ve birlikte hareketin dönen ışık ve renk etkileri yarattığı bir dünyaya girersiniz. Hep birlikte ışıkla boyadığınız ve ışık sıçrattığınız dev bir kanvas hayal edin. Birden fazla kullanıcı Havuz’da oynadıkça, onların etkileşimleri değişen ve soluklaşan büyüleyici renk örüntülerine dönüşmektedir.”
Burayı da gezdikten sonra yavaş yavaş ortalara doğru ilerleme vakti . Biraz kafanızı li rıp binaya bakarsanız orada hareket eden koşan, tırmanan, atlayan, takla atan kıscası aklınıza gelebilecek pek çok yapan ışıktan bir adam göreceksiniz. Oldukça tatlı ve son derece ilgi çekici olan bu enstalasyon “Groupe LAPS üyelerinden Thomas Veyssière tarafından yapılmış olup kamusal alanı sadece ışığın yanıp sönmesiyle canlandırarak ağırlığı olmayan parkur sporunun gözüpek bir dansı şeklinde kinetik bir çalışma yaratmıştır”.

Şimdi de sıra PSM içersinde bulunan çalışmalara . Bunlardan ilki Arıcı. İtiraf etmek gerekirse ilk baktığımda ne ifade ettiğini net bir şekilde anladığımı söyleyemem. Tek gördüğüm bir resmin piksellerine ayrılıp sonradan tekrar birleşerek aynı resmi oluşturduğu idi. Sonra internetten araştırdığımda bulduğum bilgi ise şu li : “Arıcı, üretici bir bilgisayar yazılımı tarafından kontrol edilen bir video projeksiyonudur. Arıcı’nın imgesini oluşturan tek tek pikseller ayrılarak dışarı çıkar, sonra katı şeklin onu oluşturan parçalara bölünmesini ve tüm duvar yavaş hareket eden pikseller iyle kaplanıncaya kadar yayılmasını, sonra da ters yöne dönerek ilk pozisyonlarına dönmelerini sağlar. Yazılım sayesinde her piksel her defasında kendine özel bir yol seçer, böylece sürekli oluşma aşamasında olan bir eser yaratılır.“ Gerçekten her pikselin sürekli farklı bir yol seçerek dağılmaları ve tekrar aynı yolları geri izleyerek resmi tekrardan oluşturması çok ilginçti. Daha sonra hemen yanındaki “The Code of Migraiton” adlı ikinci enstalayona geçtim. Bu enstalasyon da en az bir önceki kadar ilginçti. Göç krizlerini tartışma konusu olarak ele alan ensatalasyon Méndez’in İzlanda’nın en batı ucu Látrabjarg’da, üreme dönemi sırasında filme aldığı göçmen kuşlardan oluşan bir derleme olmasıyla da li kça dikkat çekiyor.

Benim en beğendiğim ve ilgimi çeken enstalasyonlar bunlardı. Ama sadece bu kadar değil tabi ki. Size içlerinde en çok ilgimi çeken olanları detaylıca tanıtmak istedim. Onun dışında da “Astera”, “Dresses of Memory”, “Davetsiz Griş”, “Evrensel Döngü”, “Benim Işığım Senin Işığın” gibi pekçok enstalasyonu da görmeniz mümkün. Bana sorarsanız bitmeden mutlaka katılınması gereken etkinliklerden bir tanesi. Boş vaktinizi değerlendirip gidip görmenizi tavsiye ederim. Şimdiden iyi festivaller.