GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-12-2021 00:34   Güncelleme : 28-12-2021 00:34

Islak Zeminlerde Yalıtım Nasıl Yapılmalıdır

Islak zeminlerde yalıtım nasıl yapılmalıdır, adım adım hangi malzemeler nasıl kullanılmalı?

Islak Zeminlerde Yalıtım Nasıl Yapılmalıdır

İç ve dış ortamlardaki ıslak zeminlerde yalıtımın anlamında kusursuz hale gelmesi, yalnızca seramiklerin uygun şekilde dizilmesi ile mümkün olmamaktadır. Sadece bu işlemi uygulayan kişiler kısa vadede herhangi bir sorun ile karşılaşmayacak olsalar da, zamanla seramiklerin arasındaki boşluklara nüfus eden su ve nem, ayrılma ve küflenmelere sebep olabilecektir. Bu tarz olumsuzlukların yaşanmaması için ıslak zeminlerde yalıtım işleminin sorunsuz şekilde tamamlanmış olması gerekmektedir.

  • Bu işlemi uygulamaya başlamadan öncel yüzeyin düzgün, temiz ve sağlam yapıda olmasını gerektirmektedir.
  • Seramik dizme işlemi öncesinde gerçekleştirilen bu yalıtım, uygun malzemeler kullanılarak taban hazırlığı ile başlamaktadır.
  • Zeminde bulunan kabartı, boşluk veya çatlaklar kati suretle giderilmeli ve ancak bundan sonra malzemelerin sürülmesi sağlanmalıdır. 
  • Uygulanan yalıtım katmanından 5 ilâ 6 saat sonra seramiklerin derz dolgu ile daha fazla vakit kaybedilmeden konumlandırılması gerekir.

Amatör ellerde oldukça zahmetli ve zor olan ıslak zeminlerde yalıtımın alanında uzman kişiler tarafından yapılması tavsiye edilmekte ve ancak bu şekilde kesin sonuca ulaşım sağlanmaktadır. Yapı sektöründe malzemenin kalitesi kadar uygulayıcı kişinin tecrübesi de etkili olduğundan, bu alanda profesyonel bilgi sahibi insanlar tercih edilmelidir.