TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 05-01-2021 10:12   Güncelleme : 05-01-2021 10:12

Hybrid Araba Nasıl Çalışır Ekonomik Midir?

Hybrid araba nasıl çalışır? Hybrid arabanın avantajları ve dezavantajları nelerdir? Hybrid araba ekonomik midir ne kadar yakar? Kilometrede maliyeti ne kadardır?

Hybrid Araba Nasıl Çalışır Ekonomik Midir?

Hybrid araba kelime manası olarak “Melez” araba anlamına gelmektedir. Araç hem elektrikte hemde benzinde çalışma özelliği mevcuttur.  Günümüzün mevcut trafik yoğunluğundan dolayı yakıt sarfiyatını azaltmak için piyasaya sürürmüştür. Geçmiş yıllarda yeni çıktığı için rağbet görmeyen araç sonrasında ise güncellemeler ile şuan dünya genelinde rağbet görmeye başlamıştır. Hybrid aracın ilk 1902 tarihinde  “Ferdinand Porsche” tarafından basit bir şekilde yapılmıştır ve  “Mixte-Wagen” adı vermiştir. Ticari atılımını ilk TOYOTA 1997 yılında yapmıştır öncü firma olarak bilinir ve halen üretimi mevcuttur. Günümüzde Toyota, Honda, Tesla, Audi, Infiniti, Lexus, Mercedes – Benz, BMW, Kia,  Chevrolet, Ford, Dodge gibi araba şirketleri üretimini yapmaktadır ve üretim sayıları her yıl artmaktadır.

Hybrid Araba Nasıl Çalışır

Üzerinde 2 adet motor bulunan Hybrid araçlarda, motorların bir tanesi elektrik ile diğeri ise benzinde güç üretmektedir. Motor yapısı ise çoğunlukla içten yanmalı motor ve yanında batarya ile jeneratörler bulunur bunu sayesinde diğer motorlara göre daha verimli olmaktadır. Her iki motorda duruma göre aynı anda çalışma şeklinde tasarlanmıştır. Araç ilk kalkınma anında elektrik motorundan yardım almaktadır ve normal çalışma esnasında rutin elektrik motoru kullanılır. Yokuş çıkarken, hızlanma gibi durumlarında ise içten yanmalı motor sisteme destek verir bunu sayesinde her iki motor güç üreterek istenilen güce ulaşılır. Tekrar hız kesildiği anda veya yük azaldığı anda içten yanmalı motor devreden çıkar ve elektrikli motor devreye girer.

Avantajlı Mıdır?

Her motorda olduğu gibi Hybrid araçlarda da avantaj ve dezavantajları vardır sırası ile listemize bakalım.

Avantajları

  • Oldukça düşük yakıt sarfiyatı ve bununla birlikte oldukça yüksek performansı vardır.
  • Konforlu sürüş deneyimi sunar. Motor sesi, gürültü, titreme gibi durumlar oldukça azdır.
  • Düşük vergiler sunar.
  • Emisyon oranı normal araçlara göre oldukça düşüktür.
  • İlk kalkınma anında yüksek yakıt tüketimini engeller.
  • Kullanım anında bile aküler şarj edilir.

Dezavantajları

  • Sistem daha çok kullanılmadığı için bazı bakımları zor ve maliyetlidir.
  • Orta sınıf Hybrid araçlar istenilen mesafeyi gidememekte ve istenilen kadar güç üretememektedir.
  • Benzinli araçlara göre ilk alınma anında yüksek maliyeti vardır.

Hybrid Araba Ekonomik Midir?

2 adet motor olmasından dolayı bakımları zaman zaman masraflıdır. Yakıt konusunda ise 1 depo benzin ile +1000 KM yol yapmak mümkündür. İlk etapta 100 Km ‘de 3,3 litre gibi değerler vardır günümüzde. Tabi ki belli bir hız ve güce kadar bu yakıt tüketimi 0 derecesinde oluyor. 50-60 Km hızdan sonra araç benzini kullanmaya başlıyor.

Elektrik aksamı ise kWh maliyeti olarak hesaplanır. 1kWh maliyeti 30-45Kuruş aralığındadır. Aracın batarya kapasitesine göre hesap yapılır. Örneğin bataryası 100kWh ilen dolan araç (100*0.30) 30 TL gibi ücrete tam şarj olur. Tabi ki bu değerler yaz, kış olarak değişebilir. Tek batarya ile 500 Km‘ye kadar varan menziller.