SAĞLIK
Giriş Tarihi : 04-12-2015 18:02   Güncelleme : 04-12-2015 18:12

Hamilelikte Beslenme Listesi Hafta Hafta

Hamilelikte beslenme listesi nasıl olmalı gebelikte hangi yiyeceklerden yenmeli hangi besinden ne kadar alınmalı

Hamilelikte Beslenme Listesi Hafta Hafta

Hamilelik sırasında yani ortalama 40 hafta içerisinde normal bir hamile günlük ortalama 2500 kalori almalıdır. Bu kalorilerin büyük çoğunluğu ise proteinlerden sağlanmalıdır. Karbonhidrat ve yağ alımına ise li kça dikkat edilmelidir. Özellikle karbonhidratların yüksek kalori içermeleri sebebiyle vücutta daha çabuk yağa dönüşüp hızlı kilo alımına neden li ğu bilinmektedir. Gebelik esnasında zararlı maddelerden (sigara, alkol, esrar vs.) kesinlikle uzak durulmalıdır. Bu hem bebeğin sağlığını hem de sizin sağlığınızı olumsuz yönde etkiler. Ayrıca pişmemiş etlerden de (sosis, salam) uzak durulmalı, şarküteri ürünleri mümkün li ğunca az tüketilmelidir.

Bebeğin gelişimi tamamen annenin beslenmesine bağlıdır. Yetersiz beslenme olursa bebek gelişemez. Sağlıklı bir şekilde gebelik geçiren bir anne adayı hamilelik boyunca ortalama 12 - 13 kilo alır. İlk 20 haftada ise ortalama 3 - 4 kilo alınır. 20. haftadan sonra ise her hafta ortalama 400 gram kilo alınır. Bu kilo artışının tamamı bebeğe yansımaz, bir kısmı anne tarafından yağ dokuya çevrilir ve bebeğin içeride daha rahat etmesi sağlanır. Yağ dokusundaki artış en fazla 10. ve 20. haftalar arasında görülür. Bu dönemde normalden fazla alınan yağların ileride geri verilmesi daha zordur. Bayanların %90'ı hamilelik sonrasında veremedikleri kilolardan dolayı şişmanlaşır. Özellikle birden fazla doğum yapan kadınlarda yağ dokusu birikimi daha fazla görülmektedir.

Aşırı kilo artışı daha zor doğumlara ve büyük bebeklere neden olabilir. Ayrıca annede yüksek tansiyon ve çeşitli hastalıklar belirebilir. Yetersiz beslenme ise bebeğin normal gelişememesine ve erken doğuma neden olabiliyor. Bebek ölümlerinde beslenmenin büyük faktör li ğu da kanıtlanmıştır.

Karbonhidrat ve yağ tüketmeden önce bir daha düşünün!

Hamilelik esnasında en çok şikayet ilk 3 ay içerisinde gelir. Bu süreçte gebeler öğün sayılarını artırmalı ve öğünde yedikleri miktarları azaltmalıdırlar. Kısacası sık sık ve az ye kuralı. Karbonhidrat ve yağ tüketimine li kça dikkat edilmelidir. Günlük alınması gereken kalori ve protein karşılandıysa karbonhidrat tüketimine gerek yoktur. Yemek esnasında ve sonrasında bol su tüketimine özen gösterin.

Aşırı bulantı yaşayan hamileler ise daha çok katı ve kuru gıdalar tüketerek midelerini rahatlatabilirler. Öğünler sırasında yeterli sıvıyı da almayı unutmayın! En önemli hammad PROTEİN! Bu yüzden protein tüketiminizi günde 60 grama kadar çıkartın. Günlük en az yarım litre süt içmeniz gerekiyor. Çünkü süt protein ve kalsiyum açısından zengindir.

1 gram protein ortalama 4 kalori, 1 gram yağ ortalama 9 kaloridir ve 1 litre süt anne adayının günlük alması gereken kalsiyum miktarının tamamını karşılar. Proteinler sadece et üzerinden alınmamalıdır. Bitkisel ve hayvansal proteini dengeli bir şekilde almak çok daha iyidir. Bitkisel proteinlere örnek verecek olursak : Taze fasulye, karnıbahar, bezelye, bakla, ıspanak...

Bebek gelişimini engelleyen faktörler : Annenin sigara ve alkol kullanması bebek açısından li kça zararlıdır. Sigara, anne karnındaki bebeğin gelişememesine, düşüklere, dış gebeliğe hatta ölümlere varan sonuçlara neden olabiliyor. Alkol kullanan annelerde ise bebek anomalisinde artış gözlenmiştir.

Hamilelerin günlük alması gereken besinler ve gramları: 2500 kcal enerji 60 gram protein 1200 miligram kalsiyum ( 1 litre süte denk gelir.) 30 miligram demir 320 miligram magnezyum 200 miligram folat. Kendinize iyi bakmanız bebeğinize de iyi geleceğinden anneler onun sağlığıyla oynamayın.