TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 30-04-2020 18:11   Güncelleme : 30-04-2020 18:11

Gelmiş Geçmiş En İyi Strateji Oyunları

Gelmiş Geçmiş En İyi Strateji Oyunları, evde oynayabileceğiniz en sık oynanan strateji oyunlarını listeledik.

Gelmiş Geçmiş En İyi Strateji Oyunları

Artık etrafta çok boy göstermese de hepimiz hayatımızda bir kez olsun strateji oyunu oynamışızdır. Ben de en çok beğendiğim ve oynamaktan zevk aldığım en iyi strateji oyunlarından oluşan bir listeyi sizlerle paylaşmak istedim.

1. Master Of Orion  Serisi

WARGAMING tarafından tekrar düzenlenerek grafikleri  ve bir çok yönüyle günümüze uyarlanan ve satışa sunulan oyunu, 90 neslinin gönlündeki tahtından indirmek kolay değil.

Şirket,oyunu çıkarırken eski sadık oyuncuları hedeflese de, yeni neslin dikkatini de çekmeyi başarmış durumda. 11 farklı ırk ve bir de isteğe bağlı olarak oluşturabileceğiniz ırk sayesinde evrene hükmetmek için savaşacaksınız. Farklı zafer yolları bulunan oyun, sıra tabanlı 4X strateji oyunudur.

2. Stronghold Crusader Serisi

Gerçek zamanlı strateji türündeki oyun eskilerden gelen temelleri sayesinde sağlam bir oynanış sunuyor. Orta Çağ’da rakiplerinizle gerçek zamanlı olarak savaşıyor, aynı zamanda halkınızın beslenmek, korunmak vb. gibi ihtiyaçlarını karşılama sorumluluklarınızın olduğu yapım lider olma deneyimi sunuyor.

3. Age Of Empires Serisi

Gerçek zamanlı strateji türünde bir efsane olan Age Of Empires 90 neslinin zamanlarını bilgisayar başında tükettiği yapımdır. Farklı milletler olarak oynadığımız oyun,  istersek de senaryo kısmı ile de oynayabilir ve oyuna yeni başlayanlar oyunun mantığını öğrenmiş olur.

4. Sid Meier’s Civilization Serisi

İlk serisinden beri satış rekorları kıran benimde sizlere önerebileceğim, strateji oyunu tavsiyesi bir oyundur. Sıra tabanlı 4X strateji oyunlarının en iyilerinden biri olan yapım sizi milattan önce tarihten başlayarak geleceğe kadar ilerleyebiliyorsunuz.

Mikro yönetimler ile oyunda saatler geçirebiliyorsunuz. Şu sıralar altıncı bölümü de çıkmış olan seriyi oynamanızı tavsiye ederim. DLC ve mod paketleri ile istediğiniz lideri seçebilir ve dünyaya hükmedebilirsiniz.

PEKİ NEDİR BU 4X STRATEJİ?

“eXplore, eXpand, eXploit, eXterminate,” kelimelerindeki X’lerden doğan bu tanım, bazı strateji oyunları için geçerlidir, Türkçe meali: “Keşfet, Yayıl, Sömür ve Yoket”tir. Bu tanımın kod ile yaşam bulmuş  bir hali oluyor.

Not: Oyunların sıralaması iyi yada kötü olarak gitmiyor. Hepsi gönlümüzün birincisi, keyifli oyunlar.