SAĞLIK
Giriş Tarihi : 23-05-2020 14:44   Güncelleme : 23-05-2020 14:44

Gebelik Astımı Nasıl Etkiler?

Gebelik astımı nasıl etkiler? Kontrol altında olmayan astımın gebeliğe etkileri nelerdir? Emzirme sürecinde astım ilaçları zararlı mıdır?

Gebelik Astımı Nasıl Etkiler?

Astım Nedir?

Astım; nöbetler halinde oluşan, göğüste sıkışma ve daralma hissi, hırıltılı çıkarma ve aşırı öksürük şikâyetleriyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Daha çok genlerinde astım hastalığı mevcut olanlarda görülür. Bazen grip belirtileri astıma eşlik edebilir.

Gebelik astımı nasıl etkiler?

Hamilelikte astım şikayeti olanlarda tedavi görmeyenlerin yaklaşık üçte birinde şikâyetler hafifleyebilir, üçte birinde herhangi bir değişiklik olmaz, üçte birinde ise belirtiler hiç olmadığı kadar şiddetlenir. Yani her insanda farklılıklar gösterir. Ayrıca aynı kişinin diğer hamileliklerinde yaşadığı astım farklı şekilde gösterebilir. Hamilelikte görülen streslerde astımı şiddetlendirir.

Kontrol altında olmayan astımın gebeliğe etkileri nelerdir?

Astım belirtileri şiddetli olan hamile kadınlarda kan oksijeni ve rahim kan akımı azalarak anne ve bebekte bazı problemler oluşturabilir. Bunları şöyle sıralayabiliriz: Annede, şiddetli kusma, vajinal kanama, hipertansiyon, anne ölümünde artış olarak sayılabilir. Bebekte ise, bebek taşikardisinde artış, perinatal hipokside artış, anne karnında büyüme geriliğidir. Astım kontrol altındaysa bunlar görülmez.

Gebelerde astımı kontrol altına almak için ne yapılmalı?

Hamilelik süresince yaşanılabilecek değişiklikler anlatılmalıdır. Astımı şiddetlendirecek, arttıracak zararlı etkenler hakkında bilgi verilmelidir. Tüm hamilelik sürecinde gebe takip altında tutulmalıdır. Kendi isteğiyle değil doktor önerisiyle ilaç kullanmaları belirtilmelidir. Astım tedavisinde kullanılan ilaçlar hamilelikte kullanılabilir. Gebelikte astım ilaçları astım kontrolü için göğüs hastalıkları ve kadın doğum uzmanın kontrolü ve önerisiyle güven ve istikrarla kullanılmalıdır.

Astımlı hamilelikte doğum yöntemi nasıl olmalıdır?

Hamileliğin son haftalarında astımda şiddetlenme görülmez. Kontrol altındaki astımlı gebelerde normal gebelerden farklı bir yaklaşım gerekmez. Acil durum gerektiren bir şey olmaz. Doğum sırasında daha önce kullanılan ilaçlara devam edilmesinde bir sakınca yoktur. Stres, astımı tetikliyorsa rahatlatıcı ilaçlar uygulanabilir, gebe; stres için ilaç kullanmak istemiyorsa kendini rahatlatacak yollar bulmalıdır.

Emzirme sürecinde astım ilaçları zararlı mıdır?

İlaçlar hamilelik sırasında bir zarar vermediği gibi doğumdan sonra da bebek için herhangi bir zarar göstermez. Emzirme döneminde rahatlıkla kullanılabilir.