TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 26-03-2020 21:17   Güncelleme : 26-03-2020 21:21

Fark Yaratan Tasarımlarıyla Giyilebilir Teknoloji Ürünleri

Giyilebilir teknoloji ürünleri. Günden güne değişen ve gelişen teknolojiye ayak uydurmak oldukça güç. Kendilerine piyasada hızla yer edinmeyi başaran giyilebilir teknoloji ürünlerine, gelin birlikte göz atalım!

Fark Yaratan Tasarımlarıyla Giyilebilir Teknoloji Ürünleri

Günden güne değişen ve gelişen teknolojiye ayak uydurmak oldukça güç. Ancak gerçekten içimize işleyen parçaları edinmeden duramıyoruz. Bu bazen bir telefon, bazen bir saat; bazen de şaşırtıcılığıyla bizi almaya iten sıra dışı bir ürün olabiliyor. Olmazsa olmaz bir niteliğe sahip olmayan bu sıra dışı ürünler, aslında hayatı kolaylaştırıcı birçok özelliğe sahip. Son yıllarda oldukça fazla bütçe ayrılan “giyilebilir teknoloji ürünleri”, farklı tasarımları ve teknik detaylarıyla baş döndürücü bir trend yaratıyor!

ritot

1- Ritot Akıllı Saat

Görüntüyü yansıtan bir projeksiyon özelliğine sahip Ritot saatler; iOS, Android ve Windows Phone ile olan uyumu ile tüm sosyal medya hesaplarınızdaki bildirimleri, hava durumunu, zamanı ve telefonunuza gelen aramalar ile mesajları “elinize” getiriyor! Spor ve şık olmak üzere iki modeli bulunan bu bileklik şeklindeki saatlerin mucidi Michael Medvid’in unuttuğu en önemli husus, saati sorma bahanesiyle sizinle tanışmaya çalışan hanımların elinden bu fırsatı almış olması!

google glass

2- Google Glass

Google gözlüklerin piyasada yer alışı öncelikle denenme amacıyla sınırlı olarak satılmasıyla başlamış, sonraları ise sadece ABD’de tamamen satışa sunulmuştur. Okuma gözlüğünü andıran ince tasarımına, bir de kamera ve ses ile komut özelliği ekledikleri Google gözlükleri; fotoğraf ve video çekme, mesajlara ve aramalara yanıt verme, menüler arası geçiş ve internette gezinme özelliklerine sahip. Ancak teknolojinin ilerledikçe bir tehlike unsuru olması nedeniyle, sağladığı kolaylık yanında gizliliği ihlal konusunu gündeme getiren Google Glass’in; tutkunları olduğu kadar, bu eşsiz tasarımın karşısına dikilenlerin olduğu da bir gerçek.

3- Moov

Hareket kelimesinin İngilizce karşılığı “move” kelimesini çağrıştıran giyilebilir teknoloji ürünü Moov, yine sporcuların hedef alınarak icat edildiği bir interaktif koçluk mekanizması. Henüz koşu, yüzme, boks, bisiklet sürme ve ağırlık kaldırma sporlarına koçluk eden bu icadın; 5 sportif aktivite sınırını genişletmesi bekleniyor. Yüzme sporundan anlayacağınız üzere suya dayanıklı bir teknolojik alt yapıya sahip bu ürün; olası sakatlanmalara karşı geliştirilen uyarı sistemiyle alabileceğiniz darbeleri en aza indirgerken; sergilediğiniz performansı sizlere raporluyor!

4- Dialog

Gelişen teknolojinin sağlığımızı kötü etkilediği şu günlerde, “sağlığı düşünen teknoloji” lafı oldukça ilgi çekici değil mi? Beklenmedik bir zamanda atak geçiren epilepsi hastaları hedef kitle alınarak geliştirilen muhteşem icat Dialog, hastayı nöbet geçirmeden önce uyarma özelliğine sahip! Bu giyilebilir teknoloji sayesinde, epilepsi nöbetleri hem hastalar için, hem de hasta yakınları için bir korku olmaktan çıkıyor! Ayrıca alınması gereken ilaçların zamanını hatırlatan bu teknoloji ürününe minnet duygumuz sonsuz olacak gibi.

ripcurl

5- RipCurl SearchGPS

Çoğunlukla hedef kitle sporcular alınarak geliştiren giyilebilir teknolojileri gördük, tanıdık. Ancak RipCurl SearchGPS teknolojisinin mucitleri, anlaşılan risk almayı oldukça seviyor! Hedef kitleyi oldukça aşamalı bir filtreden geçire geçire, sadece sörfçü kesime sunmaya karar verdikleri RipCurl; algıladığı uydular sayesinde en son akıntının hangi sörf alanında, ne zaman olduğu bilgisini size aktarmakla yetinmiyor ve hangi hızda, ne kadar mesafe gittiğinizle ilgili genel performansınızı sizlere sunuyor! Size de, muhteşem performansınızı yine aynı cihazla web sitesine aktarıp düşman çatlatmak kalıyor!