SAĞLIK
Giriş Tarihi : 04-06-2020 14:25   Güncelleme : 12-12-2020 00:14

Evde Maydanoz Nasıl Yetiştirilir? Baştan Sona Adım Adım

Evde maydanoz nasıl yetiştirilir, baştan sona adım adım anlatıyoruz. Evde maydanoz yetiştirmek için maydanoz tohumu nereden alınır ve toprak - saksı seçimi.

Evde Maydanoz Nasıl Yetiştirilir? Baştan Sona Adım Adım

Evde maydanoz yetiştirmek hem zevkli hem de mutfağınızı destekleyici güzel hobilerden biridir. Evde maydanoz nasıl yetiştirilir dendiğinde öncelikle bu işi severek yapmanız gerektiğini hatırlayın.

Evde maydanoz yetiştirmek için önce toprak ve saksı seçimiyle başlayalım.

Öncelikle maydanoz için orta boy kare veya dikdörtgen şeklinde tabaklı bir saksı seçmeliyiz. Tabaklı saksı seçmemizdeki asıl amaç aslında saksının alt tarafından hava alması gerektiği. Maydanoz köklerinin alttan hava alması için mutlaka saksının alt tarafında bulunan gözeneklerin açık olacak bir şekilde tabağın üstüne koyulması gerekiyor. Bunu çoğu kişi atlıyor ve tohumların çimlenmekte zorlandığını belirtiyorlar.

Saksı seçimini ve nasıl olması gerektiğini belirttikten sonra toprak seçimine geçebiliriz. Toprağı Migros veya yakınlarınızda bir çiçekçi varsa oradan temin edebilirsiniz. Zaten torflu toprak dediğinizde zaten hemen anlayacaklardır. Yaklaşık 3 litrelik bir toprak saksınız için yeterli olacaktır. 3 litrelik toprak da zaten çok ucuz bir şey.

Maydanoz tohumu nereden alınır?

Maydanoz tohumu aslında en kolay bulunan tohumlardan biridir. Büyük süpermarketlerde (Migros, Carrefoursa vs.), aynı zamanda kuruyemişçilerde de maydanoz tohumu bulabilirsiniz. Orta boy saksı için 10 – 15 gram maydanoz tohumu yeterli olacaktır. Kullanmadan önce tohumları suda bekleme, yıkama vs. gibi işlemlere gerek yoktur. Kuru bir şekilde kullanacağız.

Maydanoz tohumu nasıl bir şeydir diye merak edenler için fotoğrafını da ekledim.

maydanoz tohumu

Evde maydanoz dikimi için adımlar

Öncelikle saksımızın alt kısmında bulunan delikleri açık hale getiriyoruz. Genellikle saksılarda 4 köşede olmak üzere 4 adet hava alma kısmı bulunuyor. Bunların 4’ünü de açmak iyi olacaktır. Ardından saksımızın üçte ikisini dolduracak şekilde torflu toprağımızı yerleştiriyoruz. Toprağımızı döktükten sonra çok hafif bir şekilde toprağa bastırın, biraz sıkılaşsın.

Toprağımızı saksıya yerleştirdikten sonra üzerine yaklaşık 10 – 15 gram maydanoz tohumunu serpiyoruz. Dikkat edin böyle toprağın içerisine bastırarak tohumu yerleştirmeyin. Bildiğiniz serpme işlemi yapacağız. Saksının her yerine tohumları eşit olacak şekilde serpebilirsiniz.

Tohumlarınızı ektikten sonra üzerini 1 parmak geçecek kadar yani 1 cm kadar torflu toprağımızdan ilave ediyoruz. Amaç burada tohumların üstünü kapatmak. Tohumların üstünü çok fazla toprakla kapatmamaya özen gösterin, eğer maydanoz tohumlarının üstüne çok toprak dökerseniz filizlenmesi zor olacaktır ve tohumun patlayıp büyümesi güçleşecektir.

Bu adımları yaptıktan sonra aşağıdaki gibi bir görünüm elde edeceksiniz.

evde maydanoz yetiştirme

Evde maydanoz yetiştirmede son adımlara yaklaşıyoruz

Maydanoz tohumlarımızın üzerini toprakla kapattıktan sonra artık sıra geldi can suyunu vermeye. Öncelikle maydanozun suyu sevdiğini belirtelim. Toprak ıslanacak şekilde serpme şeklinde suyumuzu da veriyoruz. Toprağın artık nemlendiğinden emin olduysanız işin %90’ını tamamlamış oluyorsunuz.

Maydanoz tohumlarını ektikten 2 - 3 hafta sonra aşağıdaki fotoğraftaki gibi yavaş yavaş filizlenmeye başladığını göreceksiniz. Maydanozlarınızı ne çok sıcakta ne de çok soğukta bırakınız.

maydanoz

Sera etkisi yaratarak filizlenmeyi hızlandırıyoruz

Maydanozun hem daha hızlı yetişmesi hem de toprak içi sıcaklığın korunması amacıyla sera etkisi yaratacağız. Bunun için maydanozunuz yeşerinceye kadar saksınızı 1 kat streç film ile kaplayın. Bu sayede hem yeşillenme hızlanacak hem de toprağın ısı dengesi korunacaktır.

Saksınızı gölgede bekletmenizde fayda var. Aşırı güneş yaprakların hemen sararmasına ve çürümesine neden olacaktır. Evde maydanoz yetiştirme işte bu kadar basit, sofralarınızda kendi maydanozunuzu yemek ise ayrı bir keyif veriyor.