EKONOMİ
Giriş Tarihi : 03-03-2020 21:26

Ev Almak İçin Akıllı Birikim Rehberi

Ev almak için birikim yapmak, akıllı birikim rehberi. Çok basit bazı yöntemlerle siz de ev sahibi olabilirsiniz.

Ev Almak İçin Akıllı Birikim Rehberi

İstanbul'a ilk geldiğim yıllardan beri ev almak için birikim yapmak konusuna kafa yorarım. İş yerim ile kaldığım yer birbirinden o kadar uzaktı ki yollarda heba olurdum. Yol uzun olunca da yolda kafa yoracak çok mesele oluyor. Hele ev arkadaşın ile sıkıntıların varsa ve bekarsan ev gerçekten en birinci ihtiyaç haline geliyor.

"Ev almak istiyorum" demek sizin de hakkınızdır elbette. Bizim geleneklerde mekan sahibi olmak önemlidir. "Dünyada mekan ahirette iman" gibi bir atasözü olan milletten bahsediyoruz sonuçta.

Ev Almak İçin Birikim Nasıl Yapılır?

Gelelim ev almak için nasıl birikim yapacağımız sorusuna. Öncelikle şunu söyleyelim. Parayı asla Türk lirası olarak saklamayı tavsiye etmiyorum. Enflasyon karşısında paranız pula döner.

Birikim yapabilmek için zaruri olmayan ihtiyaçlarınızı ötelemeniz gerekiyor. Havadan sudan yerlere ve işlere para harcarsanız birikim yapmanız zor.

Paranızı altın hesaplarında veya gümüş hesaplarında tutabilirsiniz. Bir kısmıyla da döviz alabilirsiniz. Bunlar için bankalardan altın, gümüş ve döviz hesabı açtırmanız lazım. Hesap işletim ücreti kesmeyen bir banka öneririm. Birikimleriniz çeşitli ücretler adı altında eritilmemeli. Birikim yapmak zordur zaten. Biriktirdiğiniz paraya bankaları da ortak etmeyin.

Bu saydığım yatırım araçları düşerse canınızı sıkmayın. Her ay alım yapacağınız için maliyet ortalamanız düşecektir.

Borsadan anlıyorsanız temettülü hisseleri takip ederek ve biriktirerek kazanç elde edebilirsiniz. Hisselerin de primlendiğini hesaba katarsak ev almaya oldukça yaklaşabilirsiniz 5-10 yıl içinde.

Kredi Çekmek

Ben ev almak için kredi çekmek taraftarı değilim. Kredi demek elinizdeki avucunuzdaki parayı faize vermek demek. İpin ucu kaçarsa kredi kartı borçları da işin içine girerse yakanız bir araya gelmez.

Siz para biriktirirken evlerin fiyatları da artacak bir yandan. Fakat mantıklı hisseler ve mantıklı yatırımlar yaparsanız evler sizin birikimlerinizden hızlı artamaz.

Son olarak;

Ev almak için en uygun zamanı kollamanız gerektiğini belirtmek isterim. Evlerin ucuzladığı zamanlarda cebinizde nakitle gider evinizi alırsınız. Ev fiyatları pik yapmışken değil tepe noktasından düşmeye başladıktan sonra almanız sizin faydanıza olur.