SAĞLIK
Giriş Tarihi : 20-12-2020 19:20   Güncelleme : 20-12-2020 19:20

Epilepsi Hastalığının Nedenleri ve Önlem Alma

Epilepsi hastalığının nedenleri nedir? Epilepsi hastası ne tür önlemler almalı? Bir epilepsi hastası nelere dikkat etmeli? Nöbet geçiren birine o anda neler yapılmalıdır?

Epilepsi Hastalığının Nedenleri ve Önlem Alma

Öncelikle “epilepsi nedir” sorusunun cevabını öğrenmek gerekir. Epilepsi hastalığının günümüzde henüz tam olarak nedenleri belirlenememektedir. Genellikle çocukluk çağlarında ortaya çıkan bu hastalık ilerleyen yaşlarda da devam eder.

Epilepsi Hastalığının Nedenlerini sıralarsak:

1- Doğum esnasında yaşanan olumsuzluklar : Bebeğin zor doğması, beynin zarar görmesi, bir süre oksijensiz kalınması ve enzim proteinlerinin yapısının bozulması

2- Beynin en dış kısmında bulunan zarda delik, menenjit veya tümörler

3- Hamilelik esnasında annenin alkol, sigara, uyuşturucu gibi zararlı maddeler kullanması, kendine iyi bakmaması ve iyi beslenmemesi

4- Bu hastalığı sadece doğuştan görmek de yanlış olur çünkü trafik kazaları sonucunda da beyinde yaşanan hasarlar bu hastalığa neden olabiliyor.

Aileden gelen genetikler de önemli

Yapılan araştırmalar sonucu eğer ailenizde epilepsi hastası birisi varsa sizin de bu hastalığa yakalanma oranınız artıyor. Aslında herkesin bir eşik epilepsi değeri bulunuyor fakat bu eşik değer ne kadar düşük olursa o kadar risk altındasınız demektir. Bu yüzden anne veya babanız bu hastalığa sahipse sizin de genlerden dolayı eşik değeriniz düşük doğuyorsunuz.

Bir epilepsi hastası nelere dikkat etmeli?

1- Öncelikle çok uzun süre sabit bir şekilde kalınmamalı, daha çok fiziksel aktivite yapılmalı, yani beyin fazla boş durdurulmamalı. Tabi aşırı yorgunluk da olmamalı.

2- Bir epilepsi hastası kesinlikle aç bir şekilde dolaşmamalı, bu nöbetleri tetikler.

3- Uykularına dikkat etmeli, günlük uyku ihtiyacını tam olarak almamalıdır.

4- Fazla havuza veya denize girmemeli, girse de mutlaka onu denetleyen birisi olmalıdır.

5- Her şeyin aşırısından kaçınmalıdır. Fazla stres, heyecan, korku vs. gibi.

Nöbet geçiren birine o anda neler yapılmalıdır?

Bilinçsiz kişilerin yaptığı müdahaleler yarardan çok zarar getirmektedir. Sara krizi geçiren bir kişiye şunlar uygulanmalıdır.

1- Kişi yavaşça yere yatırılmalı, elbiseleri gevşetilip daha rahat bir şekilde nefes alması sağlanmalıdır.

2- Kişinin ayaklarının altına hafif yükseklikte bir şey konulup, kan akışının normal seviyeye gelmesi sağlanır.

3- Kriz esnasında hastayı sarsmak, kendisine getirmeye çalışmak, ağır kokular koklatmak (kolonya gibi) kesinlikle yanlıştır çünkü kişi tamamen bilinç dışı bu hareketleri yaptığından herhangi bir etkisi olmayacaktır. Sakince kişinin kendisine gelmesi beklenmeli, kendisine geldiğinde de ona olanları anlatmalısınız. Çünkü uyandığında sersem olabilir ve büyük ihtimalle de bir şey hatırlamaz.

4- Eğer hastanın ağzından dışkılar veya köpük geliyorsa da başı yana çevrilmelidir böylece boğulma tehlikesi olmaz.