SAĞLIK
Giriş Tarihi : 02-05-2018 19:45   Güncelleme : 02-05-2018 19:45

Enginarın hem yaprakları hem de çayı inanılmaz faydalı

Enginar bitkisinin hem yaprakları hem de çayı vücudumuza o kadar çok faydalı ki bu bilgileri öğrendikten sonra enginarı daha fazla hayatınıza almaya başlayacaksınız.

Enginarın hem yaprakları hem de çayı inanılmaz faydalı

Karaciğer ve safra kesesine iyi ği bilinen enginarı farklı şekillerde tüketebilirsiniz.

Enginar yapraklarını kuruttuktan sonra tüketin

Birçok aktarda hazır kurutulmuş enginar yaprağı bulunuyor fakat evinizde de enginarı kolay bir şekilde kurutabilirsiniz. Bunun için öncelikle enginarın yapraklarını ayıklayın. Ardından gölge ve temiz bir yerde enginar yapraklarını kurumaya bırakabilirsiniz.

Enginar çayı yaparak sağlığınızı koruyun

Enginarın çiçeklerini oluşturan kabuksu yapraklar, kurutularak tüketilebiliyor. Kurutulmuş enginar yapraklarından hazırlanan çay ile de enginardan faydalanmak mümkün.

İyi bir enginar çayı demlemek için 1 tatlı kaşığı kadar kurutulmuş enginar yaprağı, bir su bardağı kaynamış suyun içerisine ilave edilir ve 5 dakika daha kaynatılır. 10 dakika kadar demlendikten sonra enginar çayınızı yudumlayabilirsiniz.

Enginar çayının faydaları

Enginar çayı kabızlık, şişkinlik, kusma, ishal ve kötü kolesterole iyi gelmektedir. Enginar çayı mide ekşimesini giderir ve karın ağrısını geçirir.

Kan şekerini de düşüren enginar çayı karaciğer fonksiyonlarını artırarak toksinlerin vücuttan daha hızlı ve etkili atılmasına yardım eder.

İdrar söktürücü özelliği ile boşaltım sistemimiz için de li kça faydalı bir içecektir.

İçeriğindeki sinarin maddesi, karaciğer ve safra kesesinde biriken zararlı maddelerin vücuttan dışarı atılmasına yardımcı olur.

Kolesterolü ve trigliseridi düşürür.

Bağırsakları yumuşatır.