EĞİTİM
Giriş Tarihi : 14-12-2020 15:03   Güncelleme : 14-12-2020 15:03

Endüstri Mühendisi Ne Kadar Maaş Alır

Endüstri mühendisi ne kadar maaş alır? Endüstri mühendisi devlette ve özel sektörde kaç para maaş alır?

Endüstri Mühendisi Ne Kadar Maaş Alır

Birçok üniversite adayının araştırdığı maaş aralıkları yazı dizimize başlamış bulunuyoruz. Geleceğini tek bir sınavla şekillendirmeye çalışan siz öğrenciler için bu yazımızda yeni başlamış, deneyim kazanmış ve üst düzey bir endüstri mühendisinin maaşlarını inceleyeceğiz.

Bir endüstri mühendisi şirketlerde birçok pozisyonda çalışabilmektedir. Bu yönüyle de diğer mühendisliklerden ayrılıyor ve iş pozisyonu açısından en zengin mühendislik olarak göze çarpıyor.

Bir endüstri mühendisinin departmanlarına bakacak olursak: Üretim, Planlama, Strateji Üretimi, İnsan Kaynakları, Operasyon Planlama, Kalite Yönetimi, Proje Yönetimi gibi birçok alan bulunmaktadır. Bu alanlarında kendi içlerinde alt dalları bulunuyor. Fakat şu anda bunların hepsini yazmak imkansız bir şey.

Endüstri Mühendisi Üniversitelere ve Şehirlere Göre Maaşlar

Normal bir Anadolu üniversitesinden mezun olmuş bir endüstri mühendisinin ortalama başlangıç maaşı 2500 TL ile 3000 TL arasında değişmektedir. Daha ünlü bir üniversiteden mezun olmuş ve yabancı dili olan ve kendini bilgisayar programları konusunda geliştirmiş bir kişinin başlangıç maaşı ortalama 2800 TL ile 3500 TL arasında oluyor. Bu maaş durumu yıl deneyiminize ve iş tecrübenize göre sürekli artış gösterecektir.

Yapılan araştırmalara göre ise aynı şirkette çalışmayla maaşınız hızlı bir şekilde artmazken, tecrübe kazandıkça kendinize daha uygun bir şirket bulursanız maaşınız da daha hızlı bir şekilde artacaktır.

Eğer devlette çalışmayı düşünüyorsanız da tabiki öncelikle KPSS sınavına girip yüksek bir puan alıp atanmanız gerekiyor. Atandıktan sonra yeni başlamış, bekar bir endüstri mühendisinin maaşı 4800 TL civarında oluyor. Bu rakam kıdeminize ve medeni halinize göre artış gösterecektir.