SAĞLIK
Giriş Tarihi : 18-09-2020 13:40   Güncelleme : 18-09-2020 13:41

Ellerde Uyuşma Ve Karıncalanma (MS Belirtileri)

Ellerde Uyuşma Ve Karıncalanma MS belirtileri nelerdir? Neler yapılması gerekir?

Ellerde Uyuşma Ve Karıncalanma (MS Belirtileri)

Karıncalanma ve Uyuşma : Vücut üzerinde farklı bölgelerde hissedilen “iğne batması” gibi durumlar; kaşıntı, uyuşma, yanma hissi ve bıçak batmasına benzer ağrılar da “MS” belirtisi olabilmektedir.

Uyuşma, “MS” bulunan kişileri doktora gitmesini bile engelleyebilecek durumlara ulaşabilmektedir. Fakat karıncalanma en çok ellerde görülebildiği gibi ayak ve el parmaklarında da görülebilmektedir.

“MS” farklı belirtileri olarak tahrip olan sinirlerin vücut üzerinde farklı yerlere sinyaller göndermesinden dolayı başlamaktadır.

Peki MS Nedir Belirtileri Nelerdir

Öncelikle MS : Bağışıklık sistemi hastalığı olarak bilinmektedir ve kısaltılmış ismi “ms” dir. Bağışıklık sisteminin bozulması sonucu sinir sistemi dahilinde bulunan beyin, optik sinirler ve omurilik farklı işlevler gerçekleştirip siniri korumakta olan dokulara ve daha sonra da sinirin kendisinde bir tahrip meydana getirmektedir. Ms belirtileri ise hastalık şiddetine göre farklılık gösterebilmektedir.

Bazı “MS” hastalığı taşıyan bireyler üzerinde sadece el ve bacaklarda karıncalanma ve uyuşma gibi belirtileri gösterirken hastalığın ilerleyen durumlarında bu durum kas fonksiyonlarında azalma veya duyu kaybına neden olabilmektedir. Denge kaybı, uyuşma, görüş kaybı, karıncalanma, kol ve bacak üzerinde güçsüzlük hissedilebilmektedir.

Mesane Problemi: Multipl skleroz olarak bilinen hastalık türü hastalarında sıklıkla idrara çıkma, geceleri idrara kalkma ve idrara kalktıktan sonra tekrardan idrar giderme ihtiyacı gibi durumlar mesaneyi ilgilendiren sorunlardır. Kabızlık başta gelmek üzere bağırsak hareketlerine bağlı sorunları da beraberinde getirebilmektedir.

El ve Ayaklarda Karıncalanma Nedenleri

Bunun nedenleri arasında birçok farklı durum gösterilmektedir. Bunları kısa cümleler ile ifade etmek istersek öncelikle;

Şeker Hastalığı Bulunan Kişilerde; El ve ayaklar üzerinde karıncalanma hissinin bir çok farklı nedenden dolayı oluşabileceğini belirtmiştik. Şimdi bunun en sık nedenlerinden biri ise “Diabetik Nöropati” dir. Ve bu durum şeker hastaları üzerinde kan şekeri ayarı bozukluğunda sıklıkla görülebilmektedir. Genel olarak ayaklarda kendini daha çok gösteren bu durum geceleri ağrı ve kramp gibi şikayetleri de beraberinde getirmektedir.

Karpal Tünel Sendromu : Eller üzerinde görülen karıncalanma ve uyuşma durumuna denmektedir ve “karpal tünel sendromu” neticesi olarak ortaya çıkmaktadır. El bileğinden geçen sinirle baskı altında kaldığında parmaklara kadar yayılabilen bir karıncalanma ve uyuşma görülmektedir.

Dolaşım Sorunları : Böbrek hastaları ve karaciğer hastaları üzerinde görülen bu durum damar hastalığı yaşayan kişiler üzerinde de görülebilmektedir. Özellikle ayaklarda karıncalanma hissedilirken hareket halindeyken ağrılar buna eşlik ediyorsa dolaşım sisteminde bir tıkanıklık olabileceği söylenmektedir.

İç Salgı Bezleri Yetersizlikleri Sonucu: “ amiloidoz” olarak bilinen metabolizma hastalığında iç salgı bezlerinin yetersiz kalması gibi durumlarda yine karıncalanma ve uyuşma hissedilebilmektedir.

Ayrıca Kanser, B12 Vitamin eksikliği, B6 Vitamin Eksikliği Alkol Kullanımı, Bağışıklık ve Romatizma hastalıkları, Virüs enfeksiyonları ve ağır metallerden zehirlenme gibi durumlar sonucu yine ellerde uyuşma ve karıncalanma görülebilmektedir.

Bu durumla baş edebilmeniz için öncelikle bir “nöroloji” veya “iç hastalıkları uzmanlarından” yardım almanız gerekmektedir. Alınan tedbir ve gerekli işlemler sonucu tedavi sürecine girilebilir. Fakat psikolojik sebepleri de olabilen bu durum “ellerde karıncalanmak ve uyuşma” nedenini bulmakta zorlaştırabilmektedir.