SAĞLIK
Giriş Tarihi : 23-04-2020 23:06

Elektriklenen Saçlar İçin Ne Yapılmalı Öneriler ve Çözümü

Elektriklenen Saçlar İçin Ne Yapılmalı Öneriler ve Çözümü. Eğer saçlarınız elektrikleniyorsa bunları yaparak düzeltebilirsiniz.

Elektriklenen Saçlar İçin Ne Yapılmalı Öneriler ve Çözümü

Dış görünümün en önemli parçası saçlardır. Saçlarınız elektrikli bir yapıdaysa, temiz olsa bile dağınık bir görünüm oluşturur. Yaptığınız makyajla bile durumu kurtarmanız kolay olmaz. Saçlarınızın dağınık bir görünüme sahip olması ise; psikolojik olarak sizi rahatsız eder.

Saçlar Neden Elektriklenir?

İlkokul zamanında tarağı bir kumaşa sürterek kumaş parçalarını çekme deneyini yapmayan yoktur. İşte, insanı çarpmaya yetmeyecek güçte olan elektrik, saçlarda elektriklenmeye sebep olur. Saç telleriniz negatif elektrik ile yüklüdür. Elektrikle aynı yüklü olan şeyler de birbirini ittiği için, aynı yükle yüklenmiş olan saçlar da birbirini iterek kötü bir görünüme yol açar ve saç sağlığını etkiler.

Taramaya bağlı elektriklenmenin yanı sıra, banyoda saçların çok hırpalanması ve sıcak fön uygulamakta saçları elektriklendirir.

Elektriklenen Saçlar İçin Çözüm Önerileri

Öncelikle saçların neden elektriklendiğini öğrenmek gerekiyor. Taramadan kaynaklı bir elektriklenme oluşuyorsa tarağınızı değiştirmelisiniz. Seyrek dişli, doğal malzemelerden yapılmış taraklar saçlarda elektriklenmeye yol açmaz.

Saçlarınızı yıkarken nazik hareketler yapmaya dikkat edin, sert davranmayın ve çok hırpalamayın.

Elektriklenme önleyici şampuan kullanın. Fön uygulamadan önce saçınızı havluyu okşama şeklinde kullanın. Saçınızı çok yıkamayın, fazla temizlenen saçlar da elektriklenir. Bir kez şampuan uygulamasından sonra durulayın. Saç kremi veya köpük kullanın. Saçlarınızı fazla kurutmayın, nemli bırakarak kendiliğinden kurumasını bekleyin. Elektriklenmenin verdiği rahatsızlığı hafif dalgalama yaparak azaltabilirsiniz. Fön makinesini fazla ısıda çalıştırmayın.

Düz saçları seviyor olabilirsiniz fakat saç düzleştiriciler saçta elektriklenmeye yol açar. Mümkün olduğunca saç düzleştirici kullanmaktan kaçının. Saç bakımınızda argan yağı veya argan yağı içeren ürünler kullanmanız da elektriklenmeyi önler.

Bu çözüm önerilerini uyguladığınız halde saçlarınızdaki elektriklenme giderilmediyse, kısa saç kullanın. Kısa saçlar uzun saçlara göre daha az elektriklenir ve bakımı daha kolaydır.