EKONOMİ
Giriş Tarihi : 17-12-2015 17:38   Güncelleme : 17-12-2015 17:38

Elektrik Kayıp Kaçak Bedellerini Devletten Geri Alın

Elektrik kayıp kaçak bedelleri altında kesilen ücretleri geri almanız için yapmanız gerekenler.

Elektrik Kayıp Kaçak Bedellerini Devletten Geri Alın

Elektrik faturalarında kayıp kaçak bedel adı altında alınan paralarınızı geri alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şeyleri ise yazımız içerisinde bulabilirsiniz. Şu anda binlerce liranız içeride olabilir, işte yapmanız gerekenler:

1- Öncelikle bağlı li ğunuz elektrik şirketine gidin ve geçmiş 10 yıla ait kayıp kaçak bedeli olarak kaç para ödediğinizi öğrenin. Bunu elektrik şirketinize bir dilekçe yazarak öğrenebilirsiniz. Eğer böyle bir şey mümkün değil derlerse direkt olarak tüketici mahkemesinde belirsiz alacak davası açabilirsiniz.

2- Dağıtım şirketinden aldığınız ne kadar kayıp kaçak tutarı ödediğinizi gösteren yazı ile birlikte ilgili mercie iade için başvurun. İlgili merci 2 bin 200 liraya kadar tutar için İlçe Tüketici Hakem Heyeti, 3 bin 300 liraya kadar İl Hakem Heyeti ve 3 bin 300 liradan fazlası tutar için doğrudan Tüketici Mahkemesi’dir.

3- Eğer konut için değil de işyeri için bu işlemi yapacaksanız ticari mahkemeye başvurmanız gerekiyor.

4- Yapacağınız başvurular sonunda geçmiş 10 yıla ait bedeller size faiziyle birlikte geri ödenecektir.İşlemleri bireysel olarak yapabileceğiniz gibi bir avukat yardımıyla çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.