EĞİTİM
Giriş Tarihi : 22-07-2018 12:33   Güncelleme : 22-07-2018 12:33

Drama Yaparak Öğrenme Metodu

Drama yaparak öğrenme metodu. Drama, bir bilgiyi yaparak ve yaşayarak öğrenmedir. Ülkemizde birçok eğitimcinin sıkça kullandığı bir yöntemdir

Drama Yaparak Öğrenme Metodu

Bu öğrenme yönteminden bahsederken öncelikle drama nedir sorusunun cevabını verelim. Drama, bir bilgiyi yaparak ve yaşayarak öğrenmedir. Ülkemizde birçok eğitimcinin sıkça kullandığı bir yöntemdir. Özellikle birçok öğretmenin bilgileri anlatarak öğretmeye çalıştığında, öğretimin yetersiz kalması durumunda drama yöntemi sıkça kullanılan bir metottur. Drama iletişim, empati kurma, düş gücünü geliştirme konusunda li kça başarılı bir öğrenme yoludur.

İnsanda sosyal yaşam ve sosyal çevreyle alakalı bilgilerin çoğu yaşamakla elde edilir. Ancak günümüzde gelişen teknoloji insanların sosyal yaşamını etkilemiştir. Bundan böyle artık yaşama yoluyla akrabalık ilişkilerini öğrenmek, komşularla ilişkiler ve sosyalleşme artık arka planda kalmıştır.

Bu yüzden insanın sosyalleşmesine ağırlık vermek li kça önemli bir hale gelmiştir. Drama yönteminde bütün duyu organları kullanılır. Bu nedenle çocukta dikkat, algılama, dinleme, konuşma ve yorumlama becerileri li kça ileri bir seviyeye gelmiş olur. Bu metot sayesinde çocuk, utanma, çekingenlik gibi olumsuz bazı özelliklerden arınmış olur. Ayrıca drama n düş gücünü geliştirmesiyle onları geleceğin parlak bireyleri haline getirmektedir.