GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-04-2021 23:09   Güncelleme : 30-04-2021 23:09

Doğru Eş Seçimi Nasıl Olmalı Nelere Dikkat Edilmeli

Doğru eş seçimi nasıl olmalı? Evlenmeden önce eş seçiminde nelere dikkat edilmeli? Doğru insanı bulmak için bunlara dikkat edin.

Doğru Eş Seçimi Nasıl Olmalı Nelere Dikkat Edilmeli

Evlilik pek çok gencin en büyük hayalidir. Ancak günümüz koşullarında doğru bir eş seçmek çok da kolay değildir. Bu yüzden evlenmek için tüm koşulları uygun olan kişiler bile bu konuda sıkıntı yaşamakta, adeta karşısına çıkan eş adaylarına paranoyak bir gözle bakmaktadır. Oysaki doğru insanı bulmak için bu ve benzeri tutumlara hiç gerek yoktur. Eşinizi seçerken, şu noktalara dikkat etmenizde fayda var.

Doğru Eş Seçiminde Düşünmeniz Gerekenler

Değer Yargılarınız Ortak Olmalı

Evleneceğiniz insanda olması gereken en büyük özellik ortak değer yargılarına ve ahlak kurallarına sahip olabilmektir. Bu yalnızca evlenecek çiftler için değil karşılıklı ilişki yürütecek her birey için geçerli bir kuraldır. Bu yüzden asla göz ardı edilmemelidir. Bu konuyu açıklamak gerekir ise söz gelimi dini yaşayış tarzı, insan ilişkilerindeki mesafesi ya da parayı kullanış biçimi gibi belli başlı noktalarda ortak paydada buluşacağınız insanları tercih edin. Örneğin; eğer siz hayatı dolu dolu yaşamayı seven ve anı değerlendirmeyi önemseyen bir insansanız; para biriktirmeyi seven, bugünden çok yarına yatırım yapan bir insanla ömür geçirmeniz çok zor olacaktır. Başka bir örnek ile siz daha çok yalnız vakit geçirmeyi seven, insanlara karşı her zaman mesafeli ve bireysel yaşama önem veren biri iseniz; her daim misafir seven, gizlisi saklısı olmayan bir insan ile yaşamak sorunlara neden olacaktır.

Gelişim Düzeyleriniz Yakın Olmalı

Evlilik aslında hayatın akışı içerisinde karşımıza çıkacak bir mücadele arkadaşı edinmek ve bununla beraber mutlu anları da paylaşıp birlikte vakit geçirebilmektir. Bunu konuyu biraz açmamız gerekir ise; çalıştığınız sektörde meydana gelen sıkıntılar sizi yıpratmaya başladığı zaman bu konuyu eşiniz ile tartışabilmelisiniz. Ya da en sevdiğiniz film vizyona girdiğinde bunu eşiniz ile izleyebilmelisiniz. Başka bir örnek daha vermek gerekir ise köyünüzdeki bir akrabanız zor zamanla geçirdiğinde bunu eşinizle rahatlıkla paylaşabilmeli ve birlikte çözümler üretebilmelisiniz.

Eğer siz akrabalık bağları kuvvetli ve duygusal gelişimi yüksek bir insansanız, nispeten daha yalnız büyümüş ve sizden daha bencil yetişmiş biri ile mutlu olmanız zordur. Ya da siz boş zamanlarınızda operaya gitmeyi seviyorsanız, en sevdiği aktivite televizyon izlemek olan biri ile hoşça vakit geçirmeniz çok da mümkün olmayacaktır.

İşte tüm bu sebeplerden dolayı hem duygusal, hem akademik, hem de kültürel olarak size en yakın olan kişiyi tercih etmeniz başarılı bir evlilik için son derece önemlidir.

Bir erkek evliliğe nasıl ikna edilir öğrenmek için tıklayınız.

Kültürleriniz Yakın Olmalı

Hayat ne yazık ki televizyon dizileri kadar kolay değil. Bu yüzden bambaşka iki kültüre sahip insanların ortak paydada buluşarak mutlu bir evlilik sürdürmesi oldukça zordur. Özellikle ailelere yakın yaşanacak ise taraflar devamlı kendinden taviz vermek zorunda kalacaktır. Bu da zamanla çözümü zor problemlerin oluşmasına zemin hazırlayacaktır. Farklı kültürlere sahip iki birey en basitinden sofra kuruluş düzeni konusunda bile sıkıntılar yaşayacak ve bu problemler giderek daha da büyüyecektir. Eğer kendinize çok uzak ya da tamamen zıt bir kültüre sahip bir birey ile evlenmek istiyorsanız en başından kendi kurallarınızı belirlemeli ve evlilik süresince de azami sabır göstermelisiniz. Ve en önemlisi de değişime açık olmalısınız. Eğer kendinize bu kabiliyetleri görmüyorsanız evlenme işini detaylıca yeniden düşünmelisiniz.

Maddi Sıkıntıları Yabana Atmayın

Kesinlikle parayla saadet olmaz. Bu konu zaten herkesçe aşikâr. Ama bilmelisiniz ki parasız da saadet olmuyor. Sıkıntısız bir evlilik için kendinizi idare edebilecek kadar gelirinizin olması şarttır. Eğer maddi olarak çok da iyi bir durumda değilseniz evlenmeyi ertelemelisiniz. Ya da gelirinizi dengeleyebilecek bir maaşa sahip olan eş seçebilirsiniz. Aksi takdirde ufak ufak başlayan parasal problemler zamanla büyüyecek ve içinden çıkılmaz problemler doğuracaktır.