SAĞLIK
Giriş Tarihi : 18-12-2020 10:45   Güncelleme : 18-12-2020 10:45

Doğal Yöntemlerle Makyaj Temizliği Nasıl Yapılır?

Doğal yöntemlerle makyaj temizliği nasıl yapılır? Doğal tarifler ile makyaj temizleme yolları ve cildinizi temiz tutmak için önemli tavsiyeler ve bilgiler.

Doğal Yöntemlerle Makyaj Temizliği Nasıl Yapılır?

Biz kadınların makyaj çilesi bitmez. Makyaj yaptıktan sonra bir de onu temizlemek gerekir. Özellikle makyaj temizleyicilerin bittiği noktada asıl sorun başlar. Birçok kişi de doğal yöntemlerle nasıl makyaj temizleneceğini bilmediği için; makyajlı bir şekilde uykuya dalar. Bunun yanı sıra; kimyasal maddeleri kullanmak istemeyenler de yine doğal yöntemlerle makyaj temizliğine yönelirler.

Eğer içeriğinde kimyasal madde barındıran makyaj malzemelerini kullanmak istemiyorsanız ya da makyaj malzemeniz bittiyse; doğal yöntemlerle makyaj temizliği yapabilirsiniz.

Güzel bir şekilde yüzünüze makyaj yaptıktan sonra; uygulamış olduğunuz makyajı akşam eve girdiğinizde temizlemeli ve temizledikten sonra uykuya dalmalısınız. Zira makyajlı bir şekilde uyumak; yüzünüzde lekelerin ve siyah noktaların meydana gelmesine neden olur. Makyaj temizliğindeki en önemli nokta ise; hangi bölgelere daha yoğun bir şekilde makyaj yaptığınızdır. Bol rimel ya da göz kalemi tercih ediyorsanız; temizlemek için sudan daha fazlasına ihtiyaç duyarsınız. Aynı durum kalıcı rujlar için de geçerlidir.

Yüzün göz ve dudak dışındaki bölgelerinde olan makyajı temizlemek ise; bunlara göre daha kolaydır. İlk önce kaba bir şekilde makyajı temizlemek ve daha sonra derine inmek mantıklı bir hareket olacaktır. Ilık su ya da uygun bir sabun ile yüzü yıkamak; makyaj temizliğinin ilk adımıdır. Ancak unutmamalısınız ki; bunlar makyajı tamamen temizlemez, ayrıca işlem uygulamanız gerekmektedir. Ilık su ya da nötr sabunla yüzü güzelce yıkamak; makyajın temizlenmesine hız kandırır. Şimdi sizlere evde kendi imkanlarınızla yapabileceğiniz makyaj malzemelerinden ve nasıl kullanmanız gerektiğinden bahsedeceğiz.

Doğal Yollarla Makyaj Temizleme

Doğal Yoğurt Tarifi

İlk önce yüzünüze hafifçe yoğurt sürün ve ardından yaklaşık 10 dakika kadar bu şekilde bekleyin. Daha sonra peçete ya da pamuk alıp ılık suya batırın ve yüzünüzü temizleyin.

Ilık Süt

Yeteri kadar sütü uygun bir kapta ısıtın ve ardından bir pamuk ya da peçete yardımıyla sütü yüzünüze bastırarak uygulayın. Makyajın yoğun olduğu bölgelere bu uygulamayı daha fazla yapın, ancak cildinizi tahriş etmekten kaçının. Son olarak yüzünüzü güzelce durulayın.

Zeytinyağı

Zeytinyağı ile makyaj temizleme olayı; özellikle kuru bir cilde sahip olanlar için güzel bir seçenektir. Birkaç damla kadar zeytinyağını alarak hafif bir şekilde yüzünüze uygulayın. Ardından bir peçeteyi ılık suya batırıp yüzünüzü güzelce temizleyin. Son olarak nötr sabun ya da ılık suyla yüzünüzü iyice yıkayın. Zeytinyağı hassas tenler için cildi tahriş etmeyeceğinden önemli bir doğal makyaj temizleme malzemesidir.

Bademyağı

Yağlı bir cilt yapısına sahipseniz; bademyağı sizin için en uygun doğal makyaj malzemesi olacaktır. Birkaç damla bademyağını alarak, yüzünüze masaj yapar gibi uygulayın. Ardından bir peçeteyi ılık suya batırıp, yüzünüzü iyice temizleyin. Eğer bademyağı yüzünüzden tamamen gitmediyse; ılık su ya da nötr sabunla güzelce yıkayın.

Yuvarlak yüzler için makyaj nasıl yapılmalı öğrenmek için tıklayınız.

Papatya ve Zeytinyağı Karşımı

İlk önce papatyayı kaynatın ve soğumasını bekleyin. Ardından birkaç damla zeytinyağını papatya suyuna dökün ve bir parça pamuk ya da peçete alarak bu karışıma batırın. Daha sonra güzelce yüzünüze uygulayın. Hassas bölgeler için güzel bir bakım örneği olan bu karışım; aynı zamanda göz torbalarının ve şişmelerin azalmasında da önemli bir rol oynuyor.

Jojoba Yağı

Bir yemek kaşığı kadar jojoba yağını alın ve 2 yemek kaşığı kadar su ile uygun bir kapta karıştırın. Ardından bir parça peçete alarak yüzünüzün tamamına uygulayın. Ardından ılık suyla yüzünüzü güzelce yıkayın.

Yoğurt ve Limon Karışımı

Bütün ciltlere uygun bir doğal makyaj malzemesi olarak dikkat çeken yoğurt ve limonun karışımı; ölü derilerden cildin temizlenmesine de olanak tanıyor. Bir yemek kaşığı kadar yoğurt ile yine bir yemek kaşığı kadar limonu uygun bir kapta karıştırın. Makyaj temizleme konusunda önemli bir karışım olarak dikkat çeken limon ve yoğurt karışımı; boyuna, göğüs arasına da uygulanabiliyor. Bu şekilde cildin tazelenmesine ve ölü hücrelerden kurtulmasına da yardımcı oluyor. Bu karışımı herhangi bir bölgeye sürdükten sonra birkaç dakika kadar beklemeniz ve nemli pamuk yardımı ile temizlemeniz yeterlidir.