GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-01-2021 21:35   Güncelleme : 03-01-2021 21:35

Dizel Partikül Filtresi Işığı Neden Yanar ve Nasıl Söndürülür

Dizel partikül filtresi ışığı neden yanar ve hata ışığı nasıl söndürülür? Dizel motorlu araçlarda partikül filtresi arızası nasıl giderilir? Arıza ışığını söndürmek için neler yapılır?

Dizel Partikül Filtresi Işığı Neden Yanar ve Nasıl Söndürülür

DPF dizel motorlu araçlarda NOx ve CO gazlarını filtreleyerek ve dönüştürerek daha zararsız hale getirilmesine yaramaktadır. DPF çok hassas bir parça olduğu için çoğu otomobil kullanıcısının korkulu rüyası haline gelmiştir. Dizel motorlu ve genellikle şehir içinde kullanılan araçların göstergelerinde aniden DPF arıza ışığının yandığını görebilirsiniz.

Dizel araçlarda partikül filtresi ışığı neden yanar?

Dizel partikül filtresi katalitik konvertör ile benzer yapıya sahip olmasına rağmen, 1200 derece sıcaklığa dayanabilen özel seramik malzemelerden üretilmektedir hatta daha üst seviye olan 2700 derece sıcaklığa dayanabilen filtrelerde vardır. DPF içinde bulunan kanallar sonu belli olmayan kapalı alternatif bitişler şeklinde tasarlanmışlardır. Süngerimsi ve alternatif bitişleri olan yapının delikleri partiküllerin geçemeyeceği kadar dar tasarlanmıştır.

Dizel motorlardan çıkan oto partiküller bu deliklere takılıp kalırken çevreye zarar vermeyen gazlar ise DPF den rahatlıkla çıkmaktadır. Filtre sayesinde zararlı partiküller çevreye dağılmamış olur. Oldukça hassas yapısı ve çalışma prensibine sahip olan sistem aynı zamanda kendi kendini temizleme özelliğine sahiptir. Sistem iki farklı şekilde kendini temizlemektedir. Ayrıca dışarıdan müdahale yöntemi ile de temizliği mümkündür.

Dizel araçlarda partikül filtresi arıza ışığı nasıl söndürülür?

*Pasif Yenileme Yöntemi: Normal sürüş şartlarında gerçekleştirilen bu yöntem de, motordan çıkan sıcak egzoz gazlarının 550 derece sıcaklığa kadar ısınmasıyla DPF içinde bulunan partiküller bulundukları yerde yüksek ısı nedeniyle yanarlar ve zararlı özellikleri büyük oranda azalarak egzoz vasıtası ile dışarı atılırlar.

*Aktif Yenileme Yöntemi: Araç beyni tarafından yönetilen bu yöntem, filtre içerisinde bulunan partikül yoğunluğunun E e ulaştığı zaman devreye girerek enjektörlerin yakıt püskürtme zamanlarına müdahale eder. Bu sayede egzoz gazı sıcaklığı ortalama 600 dereceye kadar yükselerek partikülleri yakmaya başlar. Bu işlem belirli km aralıklarında aracın sürüş tarzına göre ECU tarafından otomatik olarak yapılmaktadır.

Ayrıca kısa mesafeli sürüşler, uzun süre şehir içi araç kullanımı sistemin çalışmasını engelleyebilir. Bu tarz durumlarda sistem hem aktif hem de pasif olarak temizlendiği için aracınız arıza ışığı yakacaktır. Bu durumu engellemek için aracınızı 60 / 70 km hızlarda sabit gidebileceğiniz şekilde bir yol seçerek bahsettiğimiz hızlarda düzenli olarak 15 / 20 dakika aralığında bir sürüş gerçekleştirilir.

Aracı kullanırken normalde kullanmış olacağınız vitesin bir vites altında kullanmanız gerekecektir. Araç otomatik şanzıman ise aracı spor modda kullanmak işe yarayabilir. Düşük viteste kullanılan araç yüksek devirde daha fazla ısınacağı için egzoz gazı silindirlerden daha sıcak bir şekilde geçecek ve filtrenin içindeki partiküllerin yanmasını sağlayacaktır. Eğer aracınızı bu şekilde kullandınız ve arıza ışığının hala yandığını görüyorsanız profesyonel bir yardım almak şart olmuştur. Arıza ışığı yanmaya devam eder ve araca profesyonel olarak müdahale edilmezse filtrenin tıkanıklığı gün geçtikçe daha da artacaktır. Bu durumlarda yukarıda bahsettiğimiz hiçbir temizlik işlemi ise yaramayacaktır.

Araç kaloriferinin ısıtmama nedenleri ve çözümü için tıklayınız.

Sorunu çözmek için dışarıdan müdahale yöntemi sayesinde çeşitli makina ve kimyasallar sayesinde tıkanıklık giderilecektir. Bu işlem hem masraflı hem de zaman alan bir işlemdir. Eğer DPF ışığı ile motor arıza ışığı da yanıyorsa, filtredeki tıkanıklığın motordaki bazı parçaları da etkilediği düşünülmelidir. Bu durumlar ciddi arızalara sebep olabileceğinden en yakın servisten yardım almak en doğru karar olacaktır.