SAĞLIK
Giriş Tarihi : 27-12-2020 17:30   Güncelleme : 27-12-2020 17:30

Diyabetin Belirtileri Nelerdir

Diyabetin belirtileri nelerdir? Diyabetin özellikleri tip-1 ve tip-2 diyabette neler görülür? Aşırı susama diyabetin en belirgin belirtilerindendir

Diyabetin Belirtileri Nelerdir

Halk arasında daha çok Şeker Hastalığı olarak adlandırılan diyabet, tıp dünyası tarafından yüz yılın hastalıklarından biri olarak tanımlanmaktadır.

Tedavi süreci doğru bir şekilde yürütüldüğünde Diyabet tehlikeli bir seyir izlememekte aksine hastaların hayatını bile kolaylaştırabilmektedir. Peki diyabetin en belirgin belirtileri arasında neler yer almaktadır?

Aşırı susama diyabetin en belirgin belirtilerindendir

Bunu çok sık bir şekilde idrara çıkmak, gereksiz yere yorgunluk hissi duymak ve rejim yapılmadığı ya da sık sık yenildiği halde hızlı kilo kaybı gibi belirtiler takip eder. Ancak bütün bu belirtiler şeker hastalığının en çok bilinen izleri olmasına rağmen bu hastalık hiçbir şekilde kendini göstermeyebiliyor.

Bundan dolayı diyabet hastalığı uzmanlar tarafından Tip 1 ve Tip 2 olmak üzere iki şekle ayrılmıştır. Tip 1 şeker hastalığı yazının başında bahsettiğimiz belirtiler halinde kendini çok açık bir şekilde göstermektedir.

Bunun yanında geç iyileşen yaralar ve yineleyen enfeksiyonlar da Tip 1 grubuna giren diyabet hastalığının belirtilerindendir. Tip 2 grubu diyabet hastalığında ise herhangi bir ön belirti görülmez ve ilerleyen yıllarda belli rahatsızlıklar şeklinde şeker hastalığı kendisini gösterecektir.

Şeker hastalığının belirgin şikayetlerinden biri veya birkaçını yaşayan kişilerin ya da şeker hastalığı risk grubunda bulunanların bir sağlık merkezine ve doktora mutlaka başvurması önerilir.