SPOR
Giriş Tarihi : 21-03-2020 17:40   Güncelleme : 21-03-2020 17:44

Dışarıda Oynanacak Basketbol Topu Seçimi

Dışarıda Oynanacak Basketbol Topu Seçimi, yazın dışarıda basketbol oynamak istiyorsanız doğru basketbol topunu seçmelisiniz.

Dışarıda Oynanacak Basketbol Topu Seçimi

Basketbol ülkemizde futboldan sonra en fazla oynanan ve izlenen ikinci spor dalı. Heyecan dolu olan bu sporu izlemek kadar oynamak da zevkli. Ancak ülkemizde herkes spor salonlarında oynayabilecek şansa erişemiyor. Bu nedenle dışarıda kurulmuş olan sahalar ya da potalar, salonlara erişemeyen sporcular için kurtarıcı oluyor.

Peki, dışarıda oynanacak topla, salonda oynanacak toplar aynı mı? Dışarıda oynayacaksınız hangi topu seçmelisiniz?

Efes Pilsen (Pilsen’i kalktı, Anadolu Efes oldu), Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve bir zamanlar Tofaş gibi takımlarının ülkemize sevdirdiği basketbol yaşamımızın bir parçası. Basketbolu sevmemizde Amerikan Ulusal Basketbol Ligi NBA’nın da katkılarını göz ardı etmememiz gerekiyor tabii ki… Ayrıca Türk Milli Takımımızda oynayan 12 Dev Adam’ın bizlere yaşattığı heyecanı da hala aklımızda. Hal böyle olunca, sadece izlemekle yetinmiyor, futbolun yanında bir de basketbol oynamaya çalışıyoruz.

Annelerimizin deyimiyle “top peşinde koşturmayı” seven bir millet olarak, basketbola ilgimiz de az değil.

basketbol topu

Özellikle site hayatı yaşamış ya da salonlara gitme şansı edinen veyahut da mahallesinin yakınlarında basketbol sahası olan çocuklar alırlar toplarını, basket atmaya çalışırlar küçücük çembere. Boyu uzun olan her zaman avantajlıdır. Bir de basketbol ayakkabısı varsa, takım kurulma aşamasında ilk seçilen kişiler arasında yerini alır.

Kıvraklık, zıplama, teknik ve isabet gücü bu sporda birçok şeydir. Ancak her şey değildir. Her sporda olduğu gibi zekaya da ihtiyaç vardır. Basketbolda en önemli araç ise oynadığınız toptur. Profesyonel basketbolcular 7 numara toplarla oynarken, küçükler 6 ya da 5 olan daha küçük topları tercih ederler. Ancak bu toplar zamanla aşınır, halk tabiri ile balon yapar, patlar ya da yırtılır. Özellikle de dışarıda oynarken.

Dedik ya! Salonda oynamakla, dışarıda oynamak arasında fark vardır. Bu fark da oyun için seçeceğimiz topu belirler. Bunlara genellikle indoor (İçeride yani salonda) ya da outdoor (dışarıda) topları denir.

Peki, dışarıda basketbol oynayan sporcular hangi topları seçmeliler?

Birincisi; seçilecek top kesinlikle deriden olmamalıdır. Çünkü deri toplar genellikle indoor toplardır ve dışarıda oynadığınız zaman çok kolay aşınır. Bununla birlikte, daha fazla kir tutacağı için elinizi çok çabuk kirletir. Kirli elden de top kolay kayar. Yani hakimiyet azalır.

İkincisi; topun kalitesi. Birçok top kısa bir sürede aşınabilir. Bu da topta dengenin bozulmasına ve topun yamulmasına neden olur. Dolayısıyla alacağınız top, ne kadar kaliteli olursa o kadar dayanıklı olacaktır. Bu toplar da genellikle kauçuktan yapılan toplardır. Kauçuklu topların kalın olanları ise daha dayanıklıdır ve tercih sebebidir.

Üçüncüsü; topların kavrayışının rahatlığı… Hepimiz profesyonel basketbolcu olmadığımız ve o kadar uzun boyumuz ve büyük ellerimiz olmadığı için top kavramada sıkıntı yaşıyoruz. Dolayısıyla seçeceğimiz topun tırtıkları çok önemlidir.

Eğer bir top alacaksanız mutlaka önce onu elinize almalı, topun dengesinin olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Tırtıkları ve kauçuğun kalınlığına da bakmalısınız.

Piyasada Adidas, Nike gibi genel spor malzemeleri üreten markaların dışında birçok marka vardır. Bunlar arasında da en çok tercih edilen Spalding markasıdır. 1990’lı yıllarda Spalding marka topla basketbol oynamak bir üst aşamaya geçmek gibi algılanırdı. Durum şu an için aynı olmasa da, bu marka toplar çok kaliteli olduğundan tercih nedenidir. Basketbol oynayanların özellikle üzerinde durduğu outdoor top ise Spalding TF-150’dir.

Bunun yanı sıra, Molten ve Voit topları da dikkat çeken markalar arasında yer alır. Outdoor topların genellikle salon toplarına göre fiyatı daha düşüktür. 10 liraya da top bulabilirsiniz. Ancak size rahatsızlık vereceği günler yakındır. O nedenle genellikle 30 ila 60 TL arasında toplar tercih edilebilir. Eğer çok daha kaliteli bir top istiyorsanız ve maçlarınız çok ciddiyse, fiyatı 150-200 liraya kadar çıkan outdoor toplara gözünüzü dikebilirsiniz.