SAĞLIK
Giriş Tarihi : 21-12-2020 23:42   Güncelleme : 21-12-2020 23:42

Depresyon ve Kaygı Bozukluğunun İlacı Gülümsemek

Depresyon ve kaygı bozukluğu için gülümsemek ve gülümsemenin psikolojimiz üzerindeki etkileri nelerdir? Gülümsemek, yaşlanmanın en büyük düşmanıdır.

Depresyon ve Kaygı Bozukluğunun İlacı Gülümsemek

Hayata Gülümsemek

Günlük hayatın getirdiği stres ve kaygılardan dolayı birçoğumuz günün getirdiği karmaşada kendimize vakit ayırmayı unuturuz. Oysaki sadece gülümsemek bile kendimize yapacağımız en büyük iyiliklerden biridir, üstelik vaktimizi de almıyor. Somurtmak düşünüldüğünün aksine bizi daha çok yoran bir eylemdir. Somurturken ya da kaşlarımızı çatarken aslında gülümsemekten daha fazla efor harcarız.

Depresyon İçin Gülümsemek

Gülümsemek hem bizi depresyon ve kaygı bozukluğu gibi psikolojik hastalıklara karşı kalkan olarak korurken aynı zamanda ömrümüzü uzatan ve kan basıncını olumlu yönde etkileyen en doğal ilaçtır. Düşünüldüğünün aksine gülümsemeye en çok mutsuzken ihtiyacımız vardır. Hayata pozitif bakmamızı sağlayan ve strese karşı “antidepresan” görevi gören gülümsemek aslında bizim sosyal ilişkilerimizde en olumlu etkiyi bırakan da o olur çünkü gülümsemek stres hormonlarının salgılanmasını önler ve hayata daha olumlu bir açıdan bakmamızı sağlar. Gülümsemenin, gençliği koruyan bir sihir olduğunu söyleyebiliriz.

Gülümsemek, yaşlanmanın en büyük düşmanıdır. Esnemek gibi bulaşıcı olan gülümsemek, insanlarla birbirinize bağlayıcı bir etki yapar. İnsanların sizi pozitif olarak algılamasına ve insanların bize karşı olumlu olarak yaklaşmasını da sağlar. Bu anlamda insanların arasında gülümsemek ve kahkaha atmak daha kolaydır. Fakat bu oran cinsiyetler arasında farklılık göstermektedir. Kadınların, erkeklere göre daha çok gülümsediği bilimsel olarak belirtilmiş olsa da bu yine de her insan arasında gülümsemenin bulaşıcı olduğu gerçeğini değiştirmez ve buna bağlı olarak iki farklı cinsin birbirine karşı çekim duymasını sağlar. Unutulmaması gerekir ki sağlıklı yaşamın bir gülümseyişte saklıdır.

Sınav kaygısının nedenlerini öğrenmek için tıklayınız.

Yazımızı Charlie Chaplin’in o meşhur sözüyle bitiriyoruz: “Gülmek, hayatın en güzel eylemidir. Ve her ne varsa bundan sizi alıkoyan, onları yok edin.”