EĞİTİM
Giriş Tarihi : 29-12-2020 13:06   Güncelleme : 29-12-2020 13:06

Dans Nedir? Çeşitleri Ve Özellikleri Nelerdir?

Dans nedir? Dans çeşitleri ve özellikleri nelerdir?

Dans Nedir? Çeşitleri Ve Özellikleri Nelerdir?

Dans (Danse). Adımları ve bedeni belirli bir müziğin ritmine uydurarak yapılan hareketler dizisi. İnsanoğlu ilk çağlardan beri dans etmektedir.

Önceleri dinsel amaçla yapılan ve türlü duyguların belirtilmesinde araç olarak kullanılan dans, zamanla, ulusların niteliklerini belirleyen başlıca özelliklerden biri haline dönüştü.

Çok eskiden, bir savaşın kazanılması, ilkbaharın gelişi, bayram coşkuları, başarıyla sonuçlanan zorlu av partileri, sağnak yağmur, hattâ bir yanardağın püskürmesi, insanların dans etmesi için yeterli nedenlerdi. Yüzyıllar geçtikçe dans nedenleri de değişti, yeni nitelikler kazanmaya başladı.

Mısırlılar, İbraniler, Romalılar, Bizanslılar ve Yunanlılar adımları ve beden hareketlerini belirli kurallara bağladılar. Hindistan ve Japonya’da ise dans, sanatların en yücesi sayıldı. Ortaçağ boyunca gelişmesini sürdüren dans, sonuçta, dinsel nitelikten ayrılarak, başlıca sahne gösterisi haline dönüştü.

16. yüzyılda, Fransa ve İtalya’da besteciler yalnız dans için yapıtlar bestelemeye başladılar. Pavane-gaillarde ikilisi bu dönemin en tipik dansıydı. 17. yüzyılda alle-mancle-courante, sarabande ve gigue o dönemin simgesi oldu. 18. yüzyılda dans, salonlardan bale orkestralarına sıçradı. Chaconne, passacaglia, tambourine, gavotte bu dönemde belirdi.

Türklerde ise dans, Orta Asya’da başlar. Eski Türk dillerinde dansa büzik ya da büdik denirdi. Şaman âyinlerinin başlıca öğesi dans’tı. Kazan ve Başkurt lehçelerinde dans karşılığı olarak bugün biyüv sözcüğü kullanılır.

Türkler Anadolu yoluyla Batı’ya yaklaştıkça dansları da değişti. Yörelerine göre, halay, bar ve zeybek gibi halk dansları belirirken, Mevlevihane’lerde sema, dinsel dansın simgesi oldu. Soylu saraylarında ve kentli elindeyse köçekçe, çiftetelli vb. klasik dans türleri olarak görüldü.

Folklor dışında kalan ve bugünkü hızlı iletişim araçları yoluyla, ulus, ırk ve din ayırt etmeksizin tüm dünyayı saran dans, insanları birbirine yakınlaştıran başlıca etkenlerden biridir. Cake -Walk, tango, charleston, samba, rumba, rock‘ın roll, twist, regea… gelecekte daha niceleri.