EĞİTİM
Giriş Tarihi : 03-01-2016 23:54   Güncelleme : 03-01-2016 23:54

Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) Sertifikası Detayları

Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) Sertifikası Detayları nereden nasıl alınır bu sertifikaya sahip kişiler için devlette ve özelde iş imkanları

Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) Sertifikası Detayları

Devlette ve özelde ihtiyacın çok olması sebebiyle Çevre ve Şehircilik bakanlığı yeni bir sertifika programı açıyor. Anadolu Üniversitesi'nde açılacak olan bir programlara mezunlara CBS sertifikası verilecek.

Coğrafi Bilgi Sistemleri sertifikası nereden alınır?

Bu sertifika için Anadolu Üniversitesi bölümlerini ve peyzaj mimarlarının özel olarak açtığı kursları takip edebilirsiniz. Bu kurslara yazılabilmek için en azından bazı önlisans bölümlerinden mezun olmanız gerekiyor. Bu bölümler tapu kadastro, harita veya kadastro bölümleridir. Yine bazı lisans bölümü mezunları da bu kurslara yazılabiliyor. Bunlar inşaat mühendisliği, peyzaj mimarlığı, mimarlık, harita - jeofizik mühendislikleri gibi... Henüz devlette bu kurstan sertifikaları olanlar için kontenjan olmasa da ilerleyen yıllarda açılacağını düşünüyoruz. Bu yüzden ilk alan kişilerden olursanız mutlaka avantajınız olacaktır. Üstelik özel şirketlerde de coğrafi bilgi sistemleri sertifikası sahibi kişiler aranıyor.