SAĞLIK
Giriş Tarihi : 29-12-2020 10:39   Güncelleme : 29-12-2020 10:39

Çocukluk Çağı Obezitesi ve Kimyasallar

Çocukluk çağı obezitesi ve kimyasallar hakkında bilgi. Ftalatlardan Nasıl Korunursunuz? Çocukluk çağı obezitesinin kötü beslenme ve yetersiz egzersizle ilgili olduğu belirlenmiş durumda.

Çocukluk Çağı Obezitesi ve Kimyasallar

Çocukluk çağı obezitesinin kötü beslenme ve yetersiz egzersizle ilgili olduğu belirlenmiş durumda. First Lady Michelle Obama, çocukluk çağı obezitesiyle savaşmak üzere okul ve evlerde daha sağlıklı yiyeceklere ulaşmayı sağlayacak ve çocukların her gün daha fazla fiziksel aktivite yapmasına yardımcı olacak olan “Let’s Move” inisiyatifini başlattı. Çocukların sağlıklı yiyeceğe erişimlerinin artması ve egzersiz yapmaları hepimizin desteklediği bir şey.

Ancak yeni bulgular gösteriyor ki, parfümlü şampuan ve losyonların içine koyulan toksik kimyasallar da çocukluk çağı obezitesinde giderek artan şekilde rol oynuyor olabilir.

Mount Sinai Tıp Fakültesi’nde yapılan ve Çocukların Çevresel Sağlık Merkezi tarafından yayınlanan bir çalışmaya göre kişisel bakım ürünlerinde bulunan bir çeşit fitalat, fazla kilolu çocuklarda yüksek oranda bulundu.

Çocuklarda beslenme alışkanlığı nasıl olmalı, tıklayınız.

Araştırmacılar, New York’ta yaşayan yaklaşık 400 6-8 yaş arası hispanik ve zenci çocuğun idrarını test ettiler. Monoetilen fitalat ya da MEP, daha yüksek beden kitle indeksi ve bel çevresi ile ilişkilendiriliyor. Mount Sinai’nin basın açıklamasında, MEP’e en fazla maruz kalan yüksek kilolu kız çocuklarının vücut kitle indekslerinin, daha az maruz kalanlara göre %10 daha yüksek çıktığı ifade ediliyor.

EWG(Çevre Çalışma Grubu)’na göre, MEP (monometil ftalat) şampuanlarda, sabunlarda ve diğer kişisel bakım ürünlerinde sıkça kullanılan bir içerik.

Ftalatlar, normal hormon fonksiyonlarını engelleyen, hormon bozucu kimyasallardır. Ftalatlar hakkındaki sağlık ve güvenlik kaynaklı endişeler, ABD Kongre’sini bu kimyasalların bebekler ve çocuklar için üretilen belirli ürünlerde kullanımını yasaklamaya yönlendirmiştir. Mount Sinai’nin bu çalışması, ftalatların çocukluk çağı obezitesi ile ilişkisini gösteren ilk çalışma olması sebebiyle  ftalarların üzerine dikkatleri çekiyor.

Kimya endüstrisi, ftalatlardan uğruna savaşmadan vaz geçmeyeceğinin açık sinyallerini verdiği için, bu her yanımızı sarmış olan kimyasallardan kendimizi korumak ta biz tüketicilere düşüyor. Groovy Green Livin’den Lori’nin bu konudaki tavsiyeleri şunlar:

Ftalatlardan Nasıl Korunursunuz:

1- Parfümlü ürünlerden uzak durun. Parfüm karışımları marka sırrı veya özel bilgi olarak değerlendirildiğinden, şirketler de bu “gizli” karışımın içeriğini açıklamak zorunda kalmazlar. Eğer bir ürün parfüm içeriyorsa, yolunuzu değiştirin.

2- Kişisel bakım ürünlerinizin güvenlik seviyelerini kontrol etmek için EWG (Çevre Çalışma Grubu)’nun Skin Deep Kozmetik Veritabanı’nı kullanın. (Ç.N: Bu sitede, pek çok markanın kozmetik ürünleri içeriklerine göre sahip oldukları risk derecelerine göre değerlendiriliyor. Puan yükseldikçe ürünün riski de yükseliyor.)  Oje ve diğer toksik kimyasallara sahip kozmetik ürünler yerine güvenli alternatifler bulun.

Plastiklerden mümkün olduğunca uzak durun. Plastiklerin geri dönüşüm numaralarını öğrenin ve 2 ile 5 numaraları olanları tercih edin. Plastik duş perdelerinden ve 3 numaralı plastik ürünlerden uzak durun.

3- Kendi kozmetik ürünlerinizi hazırlamanız, ürünün içinde ne olduğunu kesin olarak bilmenin tek yoludur.

4- Etiketinde ftalat içermez yazan ürünleri arayın.

Çocuklarda büyümeye etki eden faktörler nelerdir? Öğrenmek için tıklayınız.