EĞİTİM
Giriş Tarihi : 08-07-2018 13:24   Güncelleme : 08-07-2018 13:24

Çocuklarda tuvalet eğitimi kaç yaşında başlar

Çocuklarda tuvalet eğitimi kaç yaşında başlar, nasıl bir eğitim vermeliyiz

Çocuklarda tuvalet eğitimi kaç yaşında başlar

Çocuklarda tuvalet eğitimi kaç yaşında başlar sorusunun yanıtı aslında tamamen n hazır olup olmaması ile ilgilidir. Çocuğunuz eğer tuvalet eğitimi için hazır ise eğitime başlama vakti gelmiş demektir. Peki bu eğitim için n hazır li ğunu nereden anlayabilirsiniz? Öncelikle nuzun 2 ila 3 yaş arasında olması gerekmektedir. Bu dönemin öncesinde çocuğa tuvalet eğitimi vermeye çalışmak, n psikolojisi için yanlış sonuçlara sebebiyet verebilmektedir. Bu yaşlar fiziksel olarak eğitime hazır olunan yaşlardır fakat bu kural genelleştirilmiştir. Bazı çocuklar bu yaşlardan daha erken ya da geç de tuvalet eğitimine hazır olabilmektedirler.

Çocuğa tuvalet eğitimi verebilmeniz için öncelikle nuzun kıyafetlerini kendisinin çıkarabiliyor olması ve kendi başına sorunsuz bir şekilde yürüyebiliyor olması gerekmektedir.  Altını ıslattığını hissetmesi ve bundan huzursuzluk duyması da eğitime hazır olup olmadığını gösteren veriler arasında yer almaktadır.

Tuvalet eğitimi için nuzun bedensel ve psikolojik olarak hazır olması yeterli değildir. Aynı şekilde annenin de bu dönemde gerekli sabrı gösterebilmesi ve yeterli bilgiye sahip olması gerekmektedir. Dolayısı ile her iki tarafında bu duruma hazırlıklı olması önemlidir.