SPOR
Giriş Tarihi : 26-03-2020 17:20

Çıralı’dan Ceneviz’e Olimpos’un Ünlü Tırmanış Rotaları

Çıralı’dan Ceneviz’e Olimpos’un Ünlü Tırmanış Rotaları. Türkiye'deki ünlü tırmanış rotaları ve doğa sporu.

Çıralı’dan Ceneviz’e Olimpos’un Ünlü Tırmanış Rotaları

“Her rota çizgisi bir sanat eseridir” der ünlü dağcı Reinhold Messner. Dağcılık dünyada olduğu gibi Türkiye’de de meraklıları, sevdalıları her geçen gün artan bir spor dalı. Tırmanış ise bu sporun farklı ve kendi özgü bir dalı. Tırmanış için ülkemizdeki en iyi rotalar Antalya Olimpos’ta…

Dağcılar her geçen gün yeni tırmanış rotaları keşfediyor ve bu işten büyük bir haz alıyorlar.

Tırmanış meraklıları, özellikle ilk ve sonbahar aylarında uzak yakın ayrımı yapmadan Türkiye’nin her yerinden Olimpos’a geliyor. Türkiye’de birçok kaya tırmanışı yapılan yer olmasına rağmen, Olimpos tarihi ve doğal güzellikleriyle de sporseverleri kendisine çekmekte çok başarılı. Likya yolunun altın gerdanlığı olan Olimpos, yeşil ile mavinin hala dost olduğu bir yer aynı zamanda.

Akdeniz bölgesinin kireçli ve kalkerli yapısı tırmanışları daha kolay hale getiriyor.

Deneyimli deneyimsiz tüm doğa tutkunlarına kucak açıyor. Olimpos’ta 10 tane sektör ve 250’ye yakın tırmanış rotası bulunuyor. Cennet , Çıralı, Ceneviz bunlardan en popüler olanları. Doğayı keşfetmenin biraz da insanın özbenliğini keşfetmek olduğunu düşünen bir kitle, her yıl ekim ayında Olimpos’ta buluşuyor. Dünyanın her tarafından tırmanışçıların bir araya geldiği etkinlikte 250’ye yakın rotanın hepsi tekrar keşfediliyor. Bunların yanında film gösterimleri, tırmanış üzerine video sunumlarıyla dopdolu bir hafta geçiriyor ve evlerine mutlu dönüyorlar.

Türkiye tırmanış rotaları

Eğer deneyiminiz yoksa, fakat “Merak ediyorum, denemek istiyorum” diyorsanız, sizin için de alternatifler var.

Rehberler ve eğitmenlerle beraber keşif tırmanışlarına çıkabilir, tırmanışın hazzına siz de ulaşabilirsiniz. Peki Olimpos bölgesinde amatör kullanıcılar için tırmanış kurslarının fiyatları nedir? Az evvel bahsettiğimiz keşif tırmanışının bedeli 45 TL, farklı rotaları da keşfedebileceğiniz yarım günlük tırmanış 90, bir günlük bedel 150 ve 2 günlük kurs bedeli ise 470 TL. Bu kursların hepsinde çeşitli ekipman, kıyafet ve eşyalar temin ediliyor. Güvenliğiniz eğitmenler ve uzman bir ekiple güvence altına alınıyor.

Olimpos’a gitmişken Yanartaş’a Antalyalıların deyimiyle Çıralı’ya, Phaselis antik kentine, Tekirova’ya uğramadan dönmeyin.

Ulupınar’da yediğiniz balığın lezzetini hiçbir yerde bulamayacaksınız. Olimpos tarihten günümüze doğal güzelliklerini korumuş, gizli kalmayı başarabilmiş gizli cennetlerimizden biri. 12 ay misafir kabul ediyor ve güzel güneşiyle bizleri aydınlatıyor.

Türkiye’nin dağcılıkta marka ismi Nasuh Mahruki, “Bilinçli bir doğa sporcusu, doğada girdiği bu mücadelede, mücadele ettiğinin doğa değil de kendisi olduğunu bilir. Doğayla savaşılmaz, onunla ancak bir uyum yakalanabilir” diyor. Doğayla her daim uyum içinde olabilmeniz dileğiyle…