EĞİTİM
Giriş Tarihi : 24-12-2020 14:57   Güncelleme : 24-12-2020 14:57

Çinko Nedir? Özellikleri ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Çinko nedir? Çinkonun özellikleri ve kullanım alanları nelerdir? Çinko Çıkarılan Yerler Nerelerdir?

Çinko Nedir? Özellikleri ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Kimyasal bir madde olma özelliğinden dolayı doğada çok fazla yer alan çinko, mavi rengine benzeyen beyaz rengi ile eski tarihlerden beri keşfedilen madenlerden bir tanesidir. İlk başta Hindistan’da metalik özellik ile keşfedildi. Bakır ile alüminyum madenlerinden hemen sonra önem açısından üçüncü sırada yer alır.

Ortalama 150 derecede ısıtıldığı zaman dövülüp şekil verilebilirsiniz Fakat 210 dereceye ulaştığı zaman karbonun yapısı kırılgan hale gelir. Çinko elementinin kullanma alanı da son derece fazla olmaktadır.

Fakat elimizde yer alan çinko tek başına güçlü malzeme üretebilecek özellikte olmadığından dolayı başka elementler ile karıştırılıp kullanılması gerekir. Elde edilmiş olan çinko karışımları ortalama 1000 derecede kavrulmaktadır ve oksit özelliğine dönüşür.

Çinkonun filizlerinden çinko üretebilmek adına pek çok değişik teknik yer almaktadır. Korozyona karşı güçlü bir element olan çinko demir ile çelikler için faydalı bir koruma tabakası oluşturmasına sebep olur.

Çinko Nedir?

Yer altında en fazla çıkarılmakta olan madenlerin arasında yer alan çinko, aynı zamanda mineral bakımından da pek çok besin de yer almaktadır. Simgesi Latincede ki ismi olan Zinkum’dan gelmiş “Zn” harflerinden oluşur. İnsan sağlığı bakımından son derece önemli olan çinko mineralden başka, birçok kullanma alanı ile hayatımızı kolayla hale getiren çinko madeni de, insanlık adına son derece yararlı keşiflerden bir tanesidir. Çinkonun keşfedilmiş olması ve geliştirilmiş olması diğer madenler gibi kolay olmamıştır ve değerinin anlaşılması bakımından keşfedilmesinin üzerinden çok zaman geçmesi gerekmiş olan madenlerden bir tanesidir. 17 ile 18. Yy’da çinko yaygın bir şekilde kullanılmıştır.

Çinkonun Özellikleri Nelerdir?

Atom numarası 30’dur. Rengi ise maviye yakın grinin tonunda olan bir elemente denir. Havadan etkilenmemesinden dolayı parlatılması kolay olan madenlerin içinden birisidir. Dünyadaki en fazla kullanılma alanı olan madenlerin içinde yer alan çinko, en çok otomotiv sektöründe kullanılır. Oksit çinkoysa, sulu boyalara beyaz pigment vermesinden dolayı kullanılır. Klorür ile birleşebilen çinko deodorantın yapımı için de çok fazla kullanılır. Çinko sülfürse karanlıkta parlama özelliğinden dolayı, akrep ile yelkovanın üretilmesinde tercih edilir.

Çinkonun Kullanım Alanları Nelerdir?

Korozyona ile mücadele etme özelliği ile ön plana çıkan çinkonun diğer metaller üstünde kaplama görevini görerek korozyona karşı koruması çok fazla kullanılmış olduğu alanlardan bir tanesidir.

Çinko; otomotiv sektöründen endüstri sektörüne, televizyon ekranı ile flüoresan lambanın yapılmasına kadar birçok alanda kullanımı yaygın haldedir. Günlük yaşantıda faydalanılan birçok elektronik eşya veya kozmetik ürünlerinin üretimi esnasında çinko elementinden yararlanılır. Birde çinkonun hayvanların beslenmesinde de, faydaları açısından birçok yararı yer almaktadır.

Uzun süreli bir madde olduğu için, pil ve demir çelik malzemeleri ile birlikte çinko çok fazla kullanılır. Ayrıca en çok kullanıldığı alanlardan biri de, inşaat sektörüdür.

Sağlık açısından yararlı olan çinko minerali, cilt sağlığı ile erken yaşlanma sorunlarını yok etme özelliğini taşır. Bu özelliğinden dolayı eksikliği yaşandığı zaman, saç dökülmesi ile halsizlik gibi sorun yaratan problemler meydana getirebilir. Birde pek çok sanayi ile endüstri alanında kullanılmakta olan çinko elementi, ilaç sanayisinde de kullanılmaktadır ve birtakım kremlerin içeriğinde de yerini alır.

Çinko Çıkarılan Yerler Nerelerdir?

Türkiye çinko elementi açısından önemli yataklara sahip olan ülkelerin başında gelir. Eski tarihlerden beri hem dayanıklı hem kullanışlı maden bulmak insanların keşfetmiş olduğu en faydalı madenlerden bir tanesidir. Rize, Kayseri gibi ülkemizin pek çok şehri çinko çıkartılması için uygun alana sahiptir.