SPOR
Giriş Tarihi : 22-03-2020 00:49

Bisiklet Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bisiklet Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler, doğru bisiklet seçimi nasıl yapılır? İyi bir yol arkadaşı olan bisiklet seçerken nelere bakmalıyız?

Bisiklet Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bisiklet, sadece bir “bisiklet” olmaktan daha fazlasıdır. Ona, marketten alabileceğiniz ve yola koyulabileceğiniz kıytırık bir eşya muamelesi yapmamalısınız! Bisikleti bir tutkuya dönüştürürken dikkat etmeniz gereken hassas noktalara değindik.

Bisiklet, kimilerinin küçükken sahip olmak isteyip bir türlü edinemediği bir tutku, kimileri için bir araba kadar mühim olan taşıt, kimileri için ise bir macera unsuru diyebiliriz. Artık kendinize, size yol arkadaşlığı edecek bir bisiklet edinmek istiyorsunuz, ancak bilmeniz gereken bir şey var ki; yol arkadaşları kimi zaman sıkıcı olabilir, çabuk yorulabilir ve hatta sizi yarı yolda bırakabilirler! Yarı yolda bırakılma duygusunun bünyede yarattığı acıya az da olsa aşina iseniz, önceden alınacak birkaç önlemin size sağlayacağı faydaları farkındasınız demektir.

“İyi Bir Yol Arkadaşı Aynı Zamanda Zordur”

Bisiklet, sadece bir “bisiklet” olmaktan daha fazlasıdır. Ona, marketten alabileceğiniz ve yola koyulabileceğiniz kıytırık bir eşya muamelesi yapmamalısınız! Kendinize bir boxer bile alırken, kumaşından desenine, gevşekliğinden modeline kadar her ayrıntıya dikkat ediyorsunuz. O halde bisikletin ne kadar çeşitli bir hobi aracı olduğunu öğrenmenizin tam vakti!

“Yolculuk Nereye?”

Bir bisiklet edinmeden evvel, öncelikle ne için alacağınızı, kullanım alanlarınızın nereler olduğunu kesin olarak belirlemeniz gerekir. Günlük, etrafı izleyerek sahilde süreceğiniz zaman ihtiyaç duyduğunuz bisikletle; grup halinde dağ gezileri düzenleyeceğiniz zaman ihtiyaç duyduğunuz bisikletler birbirinden oldukça farklıdır. Dolayısıyla dağ, şehir, yarış bisikletleri, katlanabilir ve hibrid bisikletlerden hangisi size göre, buna karar vermelisiniz.

bisiklet seçimi

“Boyundan Büyük İşlere Kalkışmamak Lazım”

Almayı düşündüğünüz bisikletin, amacınıza hizmet edip etmediğine karar verdikten sonra gelen en mühim aşama; sizin boyunuza posunuza yakışacak, ağırlığınızı kaldırabilecek, yanınızda taşıyabileceğiniz bir bisiklet olmalı! Gördüğünüz gibi, bir sevgiliyi anlatırken kullandığımız kelimeleri bir bisiklet içinde kullanabiliyoruz. Ne kadar seçici olmanız gerektiğine siz karar verin!

Tek yapmanız gereken, pedalleri çevirirken zorluk çekmeyeceğiniz, kilonuza göre ve kolaylıkla indirip kaldırabileceğiniz bir bisikleti tercih etmeniz. Ayrıca kendinize bir bisiklet edinmeden önce kadro boyuna dikkat etmelisiniz. Bindiğiniz sırada sizin bisikleti değil, bisikletin sizi taşıması gerekliliğini aklınızdan çıkarmayın!

“Yedeği Olmadan Asla”

Kullanmayı kafaya koyduğunuz bisikletin, yedek parça sorununun olup olmadığına; yani parçalarının piyasada bulunabilme açısından kolaylığına çok dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde, pazarda fellik fellik gezip koduyla süpürge torbası arayan teyzelerle aynı kulvarda yarışabilirsiniz, bizden söylemesi!

“Rahat Yere Konuşlanmalı”

Bisiklet seleleri, aslında her daim değişebilir özelliğiyle oldukça pratik aksesuarlardır. Fakat bisiklet tutkunlarının, selenin üzerinde haddinden fazla zaman harcadıklarını hesaba katarsak; bacak hareketlerini kısıtlayan geniş seleleri tercih etmemenizi öneririz.

“Orada Bir Dur!”

Çocukluğunuzda bisiklet kullanırken, fren yaptığınızda çok zorlandığınız, bisikleti çok zor durdurduğunuz ya da çok ani frenler yaparak canınızın yandığı anıları bazen gülümseyerek hatırlarsınız. Fakat artık birer yetişkin olarak nasıl bir frene ihtiyacınız olduğunu anlayabilirsiniz!

Fren sistemleri; mekanik ve hidrolik disk frenler, cantilever ve V frenler olarak çeşitlilik gösterir. Cantilever frenin çok da kullanılmadığı günümüzde en rahat olanını kendiniz için seçebilirsiniz!

Bisiklet Tutkunlarına Ufak Bir Tavsiye

Bisiklet kullanımının toplumumuzda yaygınlaşmaya başladığı şu günlerde, artık kendine adam akıllı bir bisiklet edinmenin tam vakti. Arabaların yarattığı gereksiz ve sinir bozucu trafikten, kalabalıktan sıyrılmanın sağlayıcılarından biri sen olabilirsin! İşe, spora, okula, pikniğe bisikletle giderek sağlığını koru ve kendine vakit arttır. Yollar senindir!