GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-05-2018 19:50   Güncelleme : 05-05-2018 19:50

Bedelli Askerlik Çıkacak Mı – Son Durum

24 Haziran 2018 seçimleri öncesinde en çok konuşulan konulardan biri de bedelli askerlik çıkacak mı sorusu.

Bedelli Askerlik Çıkacak Mı – Son Durum

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en sonki konuşmasında bu şartlar altında düşünülmüyor demesine rağmen daha sonrasında Binali Yıldırım’ın müspet bir konu li ğunu söylemesi bedelli askerlik bekleyen kişileri de umutlandırdı.

Erken seçim tarihi bedelli askerlik durumunu etkiler mi

Öncelikle liderlerin kitleleri arkalarına alabilmeleri için bedelli askerlik konusu da önümüzdeki günlerde daha sıcak bir konu haline gelecek. Geçtiğimiz günlerde Hayati Yazıcı’nın eşi Selma Yazıcı da konuyla ilgili olarak bedelli askerlik bekleyenlere umut ışığı olacak bir tweet attı.

Erdoğan’ın en son yaptığı açıklama: ‘’Bedelli askerlik şu anda hükümetimizin gündeminde değil. Hele gele bir tarafta Afrin bir tarafta Fırat Kalkanı varken, bu şehitlerimize özellikle gazilerimize saygısızlık olur. Bu işlerin istismarını yapanlar da çok çok fazla. Hayırlısıyla şu önümüzde seçim bitmiş olsun, başkanlık sistemine geçiş dönemi hallli ktan sonra bunlar tekrar masaya yatırılır, atılması gereken adım varsa bu adımlar atılır. Ama şu anda böyle bir şey kesinlikle söz konusu değil.’’ Şeklinde olsa da seçimler öncesinde durumlar değişebilir.

Milyonlarca tecilli asker adayı bulunuyor

Türkiye’de şu anda 400 bin bakaya, 2.5 milyon tecilli durumunda bulunan genç bulunuyor. Yapılan araştırmalar sonucunda olası bir bedelli askerlik durumunda 400 bin gencin başvuruda bulunması bekleniyor. Bu da devlet hazinesine büyük bir para girişi anlamına geliyor.

Geçmişte bedelli askerlik konusu

2011 ve 2014 yıllarında bedelli askerlik uygulanmıştı. 2011 yılında 30 bin lira ile yürürlüğe girmiş olsa da 2014 yılındaki bedelli askerlik kararında rakam 18 bin TL olarak belirlenmişti.