SPOR
Giriş Tarihi : 23-03-2020 15:25   Güncelleme : 23-03-2020 15:31

Basketbol İçin Doğru Ayakkabı Kolluk ve Dizlik Seçimi

Basketbol için doğru ayakkabı, kolluk, dizlik ve bileklik seçimi nasıl yapılır? Sporcu sağlığı için basketbol aksesuarları nasıl seçilmeli?

Basketbol İçin Doğru Ayakkabı Kolluk ve Dizlik Seçimi

Basketbol oynarken güvenliğiniz için kullanacağınız basketbol aksesuarları, daha rahat bir şekilde hareket edebilmek için güven vermekle birlikte sakatlıklara karşı korunmanıza da destek olur. Bakalım neymiş bu aksesuarlar…

Genel olarak profesyonel basketbol oynayan kişilere baktığınızda bu kişilerin her birinin basketbol aksesuarları kullandıklarını görebilmeniz mümkündür. Bu aksesuarlar, basketbol oynarken sizin daha rahat bir şekilde hareket etmenize olanak sağlamanın yanı sıra, yapacağınız hareketlerde oluşabilecek tersliklere karşı da sizi korur.

basketbol ayakkabısı

İlk olarak dikkat etmeniz gereken konu, ebette ayakkabı seçimi olacaktır.

Ayağınıza büyük ya da küçük olup da sonradan açılır diyerek aldığınız ayakkabılar maç sırasında rahatsız hissetmenize neden olacağından dolayı hareketlerinizi kısıtlayacaktır. Bu sebeple, hareketlerinizi kısıtlamayacak olan modellerden yana seçimlerinizi yapmanız daha doğru olacaktır.

Basketbol oynayacak kişilerin kullanacağı ayakkabıların dayanıklı, destekli ve darbe emme özelliğinin olması gerekir. Oyun sırasında karşı takım oyuncusunun ayağınıza basması ya da sertçe çarpması sonucu ayağınızın zarar görmemesi için lütfen önerilerimizi dikkate alın. Aksi takdirde ayağınızın sakatlanması maç esnasında sizi zorlayacak ve hatta maçı bırakmanıza neden olabilir.

basketbol dizlik ve kolluk

Dizlikler basketbol oyuncularının mutlaka kullanmaları gereken aksesuarlar arasında.

Alt bacak kısmının ön kısmına yerleştirilecek olan dizlikler, darbelere karşı korunmanızı sağlayacağından dayanıklı olması gerekir. Ayrıca çorap seçiminde de dikkatli olmanız ve ayağınızı terletmeyecek özelliklerdeki çorapları kullanmanız da faydanıza. Böylece ayaklarınızın ayakkabı içinde daha rahat olmasını da sağlayabilirsiniz.

Basketbol topu nasıl seçilir öğrenmek için tıklayınız...

Dikkat edilmesi gereken ve mutlaka kullanılması gereken bir diğer aksesuar da kolluk ve bileklikler.

Basketbol el ile oynanan bir spor olduğundan, topu kavrarken size engel olabilecek, hareketlerinizi kısıtlayabilecek modellerden uzak durmanız daha doğru olacaktır. Bilekliklerin ne çok sıkı olması ne de gevşek olması gerekir, aksi takdirde rahat hareket etmenizi önlerler.

Basketbol oyuncularının kullandığı bileklikler görsel amaca hizmet eden aksesuarlar değildir. Bu nedenle bileklik seçerken kullanım amacınızı aklınızda bulundurmanız gerekir. Bileğinize zarar gelmesin ve incinmesin diye kullandığınız bilekliklerin amacına uygun şekilde kullanılmaması sonucunda sadece görüntüden ibaret olduğunu görebilirsiniz. Ancak bilekliklerin asıl amacı, bileğinizi zedelenmelerden ve yanlış hareket sonucu oluşan sakatlıklardan korumaktır.