EKONOMİ
Giriş Tarihi : 10-12-2020 13:59   Güncelleme : 10-12-2020 13:59

Bankaya Dava Açmak Kredi Notunu Düşürür Mü?

Bankaya dava açmak kredi notunu düşürür mü? Banka ile davalık olmak kredi notunu etkiler mi? Kredi notu kaç olmalı?

Bankaya Dava Açmak Kredi Notunu Düşürür Mü?

Birçok kişi bankaların kendilerinden almış olduğu haksız kazançlar nedeni ile mağdur durumdadır. Ancak, günümüzde bankaların kredi kullandırırken kişilerden yapmış olduğu haksız kesintileri kişilerin geri almaları mümkün hale gelmiştir. Vatandaşlar tüketici hakem heyetlerine başvurarak ya da avukatları aracılığı ile direkt olarak dava açarak paralarını geri alabilmektedir. Bu durumda vatandaşların hemen hepsinde aynı soru işareti belirmektedir.

Bankaya dava açmak kredi notumu etkileyecek mi?

Hepimizin bildiği gibi bankalar ile yapacağımız hemen her çalışmada oldukça önemlidir. Herhangi bir kredi kartı ya da kredi başvurusunda bankaların referans aldıkları ilk yer kredi notudur. Kredi notu yüksek olan kişiler bankaların imkânlarından oldukça kolay bir şekilde yararlanabilmektedir.

Kredi Notu Kaç Olmalı

Kredi kartı almak ya da kredi kullanmak isteyen kişilerin referans olarak bakılan ilk bilgileri hiç şüphesiz ki kredi notlarıdır. Daha önce herhangi bir banka ile çalışmamış kişilerin genelde kredi notları 1540 olarak belirlenmektedir. Daha önceleri bireyler kendi kredi notlarına ulaşamazken yaklaşık iki yıldır KKB ve Findeks gibi yerlerden kredi notlarına kolayca ulaşabilmektedirler.

Bir bankadan kolaylıkla kredili bir ürün alabilmeniz için en uygun kredi notu 1700 ve üzeridir. Kredi notları 700 ile 1500 arasında bir değerde ise bankalar için kötü, 1500 ve 1700 arasında ise iyi 1700 ve üzerinde ise çok iyi olarak değerlendirilmektedir.

Ekonomik olarak insanların durumu göz önünde bulundurulduğunda birçok kişinin şuan olmasa da gelecekte bankalara başvurarak çeşitli kredi taleplerinde bulunma ihtimalleri vardır. Bu sebeple de daha önce kendilerinden yapılmış olan haksız kesintileri talep etmek isteyen birçok kişi gelecekte karşılarına sorun çıkma ihtimalinden korktukları için herhangi bir işlem yapmamaktadır.

Banka kredi notu nasıl yükseltilir, öğrenmek için tıklayınız.

Bankaya Dava Açmak

Herhangi bir bankaya dava açmayı düşünüyor ancak kredi notunuzun düşüp düşmeyeceğini bilmediğiniz için harekete geçemiyorsanız hiç durmayın. Çünkü bankaya açacağınız dava kredi notunuzu iyi ya da kötü etkilememektedir. Geçmişte sizden yapılmış olan dosya masraf kesintileri için bankaya açacağınız dava ya da başlatacağınız icra takibi kesinlikle sizin kredi notunuza etki etmeyecektir.