EKONOMİ
Giriş Tarihi : 10-12-2020 16:41   Güncelleme : 10-12-2020 16:41

Banka Kredisi Devam Eden Ev Satılabilir Mi?

Banka kredisi devam eden ev satılabilir mi? Konut kredim devam ediyor evi satmak istiyorum ne yapabilirim? Yapmanız gereken adımlar şu şekilde.

Banka Kredisi Devam Eden Ev Satılabilir Mi?

Banka kredisi ile bir ev satın aldınız ve çeşitli nedenlerden dolayı satmak istiyorsunuz. Banka kredisi devam ederken ev satılabilir mi sorusu birçok satıcı tarafından merak ediliyor. Herkesin başına bu tür bir olay mutlaka gelebilir, öncelikle bu konudan rahatsızlık duymanıza gerek yok bunu bilmenizi istiyorum.

Memur olabilirsiniz tayininiz çıkabilir ya da çok sıkılmışsınızdır maddi açıdan bu durumu evinizi satmaya çalışarak kurtulma yoluna gidebilirsiniz veyahut evden sıkılmışsınızdır evi değiştirmek isteyebilirsiniz bu durumlar gayet doğal ve hiç bir şekilde sizi rencide edecek pozisyonlar değildir bunu böylelikle anlatmak istedim.

Peki, bu bankadan aldığınız evin kredisi devam ediyor nasıl satacaksınız?

Hemen sizlere en kısa şekilde maddeler halinde rahatça anlayabileceğiniz şekilde anlatmaya çalışalım;

1. Öncelikle evinizi alacak bir müşteri bulunuz,

2. Bu bulduğunuz müşteriye durumu güzelce izah edip onun açısından bir sıkıntı olmadığını kendisine anlatın,

3. Bu kişiyle bankaya gidip banka yetkililerine evi bu kişiye satmak istediğinizi söyleyin, işlemler başlasın,

4. Banka yetkilileri 2 yol sunacaktır birincisi: evinizi alacak kişinin parası vardır tamamını ödeyebilecek durumu vardır erken kapama cezasını da size fatura ederek borcunuzun tamamını evi alan kişiden tahsil eder siz o kişiye ya borçlu kalırsınız ya da üstüne para alırsınız orası o an belli olacak bir durum, ikinci yol ise: evi alacak kişinin parası evinizi almaya yetmiyordur veya hiç parası yoktur bu kişiye sizin eviniz ipotek edilerek 2.dereceden ev ipoteği ile bu kişiye konut kredisi kullandırılır ve sizin borç sıfırlanır.

5.Sizin mesela 12 aylık ödenmiş krediniz var örneğin 10000 TL ödemişsiniz bu para ne olacak diyorsunuz onu da şöyle açıklayalım;

Siz evi 60.000 TL ‘ye bankaya aldırdınız 120 ayda 787 TL ödemesi çıktı 94.000 TL toplam bankaya faizi dahil borçlandınız. 12 ay düzenli ödeme yaptınız 787*12=9.444 TL yapar, 94.000-9.444=84.556 TL bankaya borcunuz kalmış.

Şimdi bu durumda siz evi 70.000 TL ‘ye sattığınızı düşünelim ve nakit paraya anlaştığınızı düşünelim;

Burada uygulanacak işlemlerin sırası şu şekilde işlemektedir:

Evi sattığınız kişi sizin kalan borcunuz olan 84,556 TL ‘lık borcunuzu peşin ödeme yapacağından bu borç ortalama olarak 70,000 TL ‘ye düşeceğinden evinizi hiç bir alacak verecek kalmadan sadece 1 yıllık kaybınız karşılığında zarar etmeden satabileceksiniz.

Peki, neden zarar etmeden diyorum sebebi şudur: siz o evi almamış olsaydınız kirada oturacaktınız ve en azından bu paranın yani kaybın 3’te 2’sini zaten ödeyecektiniz. Bu yüzden değerli okuyucularım siz siz olun ödeyemeyeceğiniz borçlar altına asla ve asla girmeyin.

388 TL taksitle TOKİ'den ev sahibi olmak için tıklayınız.