EKONOMİ
Giriş Tarihi : 23-04-2020 22:57

Ayı ve Boğa Piyasası Nedir Finansal Portföy Bağlantısı

Ayı ve boğa piyasası nedir? Finansal portföy bağlantısı ve yatırımlarda hangi piyasada olduğunuzu bilin.

Ayı ve Boğa Piyasası Nedir Finansal Portföy Bağlantısı

Bir kişi borsanın düşeceğine inanıyorsa, “düşüş” olarak adlandırılır ve genellikle hisse senedi çok dikkatli bir şekilde satın alır. Bence yükseleceğini düşünen kişilere “boğa” denir ve daha agresif yatırım yapma eğilimi gösterirler. , hisse senedi fiyatlarının topluca artması eğilimi gösteriyorsa, borsa pazarına “boğa piyasası” deniyor. Bununla birlikte, bir grup olarak hisse senedi fiyatları düşmeye eğilimli olduğunda, insanlar buna “ayı piyasası” dedi.

Finansal Portföy Bağlantısı

Yatırımcıların gayrimenkul, tasarruf hesabı, emeklilik fonları, eğitim tasarruf planları ve tahviller gibi paralarını nereye koyacakları konusunda birçok farklı seçeneği vardır. Hisse senetleri sadece bir seçenek daha. Bununla birlikte, geleneksel olarak, genellikle, daha büyük ödemeler sağlayan diğer yatırım alanlarından daha iyi performans gösterdiler. Bu nedenle, çoğu finansal uzman, onları sağlıklı bir yatırım portföyünün hayati bir parçası olarak görür ve insanları düzenli olarak borsaya katılmaya teşvik eder.

Uzmanlar, hisse senetlerini alıp satmak için “en iyi” yolun ne olduğu konusunda her zaman aynı fikirde olmamasına rağmen, genellikle yatırımcılara birçok farklı şirketten hisse almalarını önerirler. Bunu yapmak aşırı para kaybı riskini azaltır; çünkü bir iş iflas ederse, bir kişi halen değerli başka sertifikalara sahip olabilir. Bazı bireyler bunu daha da ileri götürür ve sadece birden fazla şirketten satın almanın yeterince olmadığını iddia eder; insanların hisse senetlerinin çoklu endüstrilerden gelip gelmediğinden emin olmaları gerektiğini söylüyorlar, çünkü sıkıntılar veya anlaşmazlıklar genelde tüm sektörleri etkiliyor.

Ekonomik Sağlık Göstergesi

Bir dereceye kadar borsa, bir ekonominin ne kadar sağlam olduğunu gösterebilir. Genel olarak, ekonomi sıkıntıya düştüğünde azalır, çünkü insanlar para sıkışık olduğunda sertifika satın almayı bırakır; bunun yerine gıda veya ipotek ödemeleri gibi ihtiyaçlara odaklanırlar. Damla aynı zamanda bir üretici firmanın mikroişlemcilerini satın alan bir bilgisayar şirketi gibi birçok şirketin iç içe geçmiş olması gerçeğine de bağlanıyor. Bir iş acı çektiğinde, diğerleri sık sık da uğraşırlar. Yükselen pazarlar, aksine, bireylerin genellikle yatırım yapmaya ve satın almaya gücü yetiyor ya da algı ve arz ve talep bağlantısı ile sadece ekonominin düzelmekte olduğuna inanıyorlar.

Kısa Tarihçe

İlk halka açık borsanın Amsterdam Menkul Kıymetler Borsası olduğu rapor edilmiştir. Bu Hollanda menkul kıymeti, 17. yüzyılın başında kuruldu ve şirket hisse senetlerinin alım satımı eğilimine başladı. Gelişmiş ülkelerde çoğunlukla borsalar var. En büyükleri Birleşik Devletler, Birleşik Krallık, Kanada, Almanya, Çin ve Japonya’dadır.