GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-06-2020 00:36   Güncelleme : 14-06-2020 00:40

Ardıç Kuşu Hakkında Bilgi ve Özellikleri Nelerdir?

Ardıç kuşu hakkında bilgiler, ardıç kuşu özellikleri nelerdir? Ardıç kuşlarının türleri nelerdir?

Ardıç Kuşu Hakkında Bilgi ve Özellikleri Nelerdir?

Ardıç kuşları Karatavukgiller’in en yaygın grubu ardıç kuşlarının (Turdus) 200 türü ve alt – türü vardır. Gagaları kuvvetli, kanalları uzun ve sivri, kuyrukları hafif yuvarlanmış veya hemen hemen düzdür.

Ardıç Kuşu renkli bir kuştur.

Başı ile boynunun arkası kül rengi, sırtının üst tarafı ile omuz bölgesi kirli kestane rengi, kanat ve kuyruk tüyleri siyah, gerdanı ile boynunun ön kısmı koyu pas sarısı üzerinde uzunlamasına siyah lekeli, vücudunun alt kısımları beyazdır. Gaga erkeklerinde sarı, biraz daha sönük renkli dişilerde ise kahverengimsidir. Ardıç kuşunun uzunluğu 24 santimdir.

Eskiden Avrupa ile Asya’nın kuzeyinde ve ormanlık bölgelerde bulunan bu tür, son 100 yıldır bu kıtaların orta kısımlarında görülmeye başlanmıştır. Turdus, grubunun bütün türleri gibi ardıç kuşu da, üzeri açık bir yuvanın içine benekli yumurtalar yumurtlar. Ardıç kuşunun, yediği meyvalar sebebiyle güzel bir tadı vardır. Eskiden Avrupa’da çok avlanılırdı.

ardıç kuşu

Karatavuk (Turdus merula), nispeten kısa ve güdük kanalları ve nispeten uzun ve ucunda yuvarlanmış kuyruğuyla akrabalarından ayrılır. Erkeğinin rengi biteviye siyah, gagası turuncudur. Dişinin karnında siyahımsı gri zemin üzerinde açık gri lekeler göze çarpar, bu lekeler dişi karatavuğun gerdanı ile üst göğüs bölgesinde beyazımsı ve pas rengi olur. Karatavuğun da uzunluğu 24 santimdir. Karatavuk 66 derece kuzey enleminden itibaren bütün Avrupa’da, Batı Asya’da ve Kuzey Afrika’da yiyeceğin bol olduğu her yerde yaygındır.

Ağaçkakan türleri ve özellikleri için tıklayınız.

Eski Dünya ardıç kuşları’nın daha bir sürü ilginç türleri vardır.

Bunlardan ötücü ardıç kuşu (Turdus philomelos), 22 santim uzunluğunda gri, sarı ve beyaz renkli bir kuştur. Avrupa’nın en büyük kısmıyla Kuzey ve Orta Asya’da yaşar, göçleri sırasında da Kuzey Batı Afrika’da sık, Kuzey Doğu Afrika’da ise daha ender görülür.

Kolyeli ardıç kuşu:

(Turdus torquatus), yüksek dağlarda yaşar. 26 santim uzunluğundadır. Erkeğinin tüyleri, göğsündeki yarım – ay biçimli erdi bir beyaz kolyenin dışında, mat siyah fon üzerinde yarım – ay biçimli daha açık renk lekelerle süslüdür. Dişisi daha donuk renklidir, erkekteki beyazlıklar onda kirli bir gri renktedir. Kolyeli ardıç kuşu Avrupa’nın dağlık bölgeleriyle Kuzey Anadolu’da, Kafkasya’da ve İran’in Elbürz dağlarında bulunur.

ardıç kuşu türleri

Gerçek ardıç kuşları en tatlı sesli kuşlar arasında yer alırlar. Bunlardan (Turdus philomelos)a haklı olarak kuzey bülbülü denilmiştir. Karatavuk ondan geri kalmazsa da, onun şarkısı akrabalarınki gibi neşeli olmayıp, aksine insana hüzün vericidir.

Kaya ardıçları (Monticola) da karatavukgillerin kalabalık bir grubudur. Ailenin en iri üyeleri onların arasında bulunur. Avrupa’nın sıcak kusaklarına, bütün Afrika’ya ve mutedil Asya’nın dağlık bölgelerine yayılmış bulunan bu kuşlarla vücut ince, gaga biz biçimli kuvvetli ve hafif kubbeli, kanatları nispeten uzun, kuyruk nispeten kısa ve hemen düz kesilmiş gibi tüyler alacalı veya tek bir güzel renktir.

Grubun en iyi bilinen üyelerinden biri kaya ardıcıdır. Erkeğinin başı, boynu, sırtının üst tarafı güzel bir mavimsi gri, sırtının ortası beyaz, kanalları siyahımsı kahverengi, bütün karın pasımsı kızıl, kuyruğu da, iki orta kuyruğunun dışında, aynı pasımsı kızıl renktedir. Bağlara, dağ yamaçlarına ve eski kale harabelerine rağbet eden bu ardıç kuşu 23 santim uzunluğundadır.

İkinci iyi bilinen kaya ardıcı, gök ardıçtır. Erkeğinin rengi biteviye arduvaz mavisi, siyah kanat tüyleri dahi mavi kenarlıdır. Mavimsi – gri dişinin karnında kahverengi lekeler göze çarpar.

Mizacı ve davranışları bakımından kaya ardıcına çok benzeyen bu tür, daha ıssız bölgelere rağbet eder. Daima kendi kendisi için yaşar, insanlara yanaşmadığı gibi, kendi cinsinin arasında bile arkadaş canlısı değildir.

Çayır ardıçları:

Bütün Avrupa’ya, Afrika’ya ve Asya’ya yayılmış çayır ardıçları (Pratincola) bazen gerçek sinek-kapanlardan sayılırlar. Özellikle nispeten kısa, enli ve yuvarlak gagalan ve ağzın köşelerindeki kılan bu kuşları hatırlatır. Çayır ardıçları, orta uzunlukta kanatları, kısa kuyrukları ve uzun ve ince bacakları olan ufak ve renkli kuşlardır.

Kahverengi gerdanlı çayır ardıcının (Pratincola rubetra) sırtı siyahımsı – kahve, karnı samimi beyaz, çenesi, gözlerinin üzeri ve kanatlarının ortası beyazdır. Dişide renkler daha sönüktür. Bu ardıç kuşu 14 santim uzunluğundadır.

Kara gerdanlı çayır ardıcı (Pratincola rubicola), ötekinden daha irice ve daha güzel renklidir. Erkeğinin sırtı ve gerdanı siyah, vücudunun altı pas kızılı, karnının alt kısmı, kanatlarındaki ve boynunun yanlarındaki birer leke süt beyazı rengindedir.