GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-12-2020 00:36   Güncelleme : 05-12-2020 00:38

Araç Kaloriferinin Isıtmama Nedenleri ve Çözümleri

Araç kaloriferim arabayı ısıtmıyor. Isıtmama nedenleri nedir ve çözümleri. Kalorifer performansı düşük, neden olabilir tamiri mümkün mü?

Araç Kaloriferinin Isıtmama Nedenleri ve Çözümleri

Kış aylarında araç kaloriferi çalışmıyor, ısıtmama sorunları büyük problem yaratıyor. Çözümlerini sizler için sıraladık.

Araçlarda özellikle kış aylarında ihtiyaç duyduğumuz ısıtma sistemleri bazı durumlarda araç sürücülerine sürprizler yapabilmektedir. Aracının ısıtma sisteminin doğru olarak çalışmamasının belirli başlı sebepleri vardır. Bu sebeplerden ve çözümlerden bahsedelim.

Kalorifer Peteği Sorunları:

 Araç motorlarında bulunan su aracın çalışması ile birlikte belirli bir sıcaklığa ulaşır ve devir daim sistemi suyun belirli bir sıcaklıkta kalması amaçlanır. Kalorifer petekleri, kalorifer fanı sayesinde ısınan suda ki sıcaklığı üfleyerek aracı ısıtmayı sağlar. Kalorifer peteklerinin içinde suyun akışmasını sağlayan ince kanallar bulunmaktadır. Motor suyundaki paslanmalar, çeşitli tortullar gibi sebepler yüzünden zamanla bu kanallarda tıkanmalar meydana gelmektedir. Tıkanmalar sonucunda aracın harareti normal dahi olsa aracın kaloriferi sıcak su ile buluşamadığı için aracı ısıtamaz.

Çözümü: Aracın motor kaputunu kaldırdığımızda aracımızın ön göğüs kısmına doğru giren kalorifer peteği hortumları olduğunu göreceksiniz. Bu hortumlar bir adet su giriş ive bir adet su çıkışından oluşmaktadır. Araç belirli bir süre çalıştıktan sonra bu hortumlardan birisi sıcak diğeri soğuk ise kalorifer peteğinde su devir daim etmiyor anlamına gelir yani petek tıkalıdır. Bu tarz durumlarda profesyonel olarak yardım almak en güvenli çözümdür. İlk olarak petek bir makine yardımı ile temizlenmeye çalışır. Temizleme işlemi sonrasında herhangi bir düzelme meydan gelmiyor ise kalorifer peteğinin değişmesi gerekmektedir.

Yanlış Hortum Bağlantıları:

Özellikle Lpg sistemi ile kullanılan araçlarda motor suyu hortumlarına t borular yerleştirilerek Lpg sisteminin bazı parçalarına sıcak suyun ulaşması sağlanır. Yanlış yapılan hortum bağlantıları aracın kalorifer sisteminin ısıtmamasına neden olacaktır.

Çözümü: Yanlış yapılan hortum bağlantılarının tespit etmek oldukça zor bir işlemdir ve bir uzman yardımı almak çözüme ulaşmada en pratik yol olacaktır. Fakat kalorifer hortumunun sıcaklıkları ile diğer hortumların sıcaklıklarını karşılaştırmak sürücülere fikir verebilmektedir.

Olası Su Kaçağı Ve Soğutma Sisteminde Hava Sorunları:

Motor sistemindeki suyun kalorifer peteğine ulaşması için birkaç farklı borudan geçmesi gerekmektedir. Eğer bu hortumlardan birinde ya da araç soğutma sisteminin geçtiği yerlerden herhangi birinde meydana gelecek hava sorunları ısıtmayı engelleyecektir.

Çözümü: Bu sorunun çözümü tamamen ustalar tarafından sağlanabilir. Araç üzerindeki soğutma suyunun geçtiği sistem kontrol edilerek hava problemi varsa sorun çözülür.

araç kaloriferi ısıtmıyor

Termostat ve Devir Daim Problemi:

Araç motorlarında bulunan suyun belirli bir sıcaklığa ulaşması ile aracın motorunda bulunan termostat açılarak araç motorunu olması gereken sıcaklığa düşürmeye çalışır. Termostat da oluşabilecek arızalar sonucu termostat sürekli açık kalabilir. Termostatın açık kalması durumunda motordaki su ısınmadan sürekli devir daim eder ve belirli bir sıcaklığı ulaşmaz. Bu durumda kalorifer sistemi de aracı ısıtamaz. Devir daim denilen parçada da sorun olması halinde araç suyunun devir daimi doğru olarak yapılamaz ve kalorifer peteği aracı ısıtamaz

Çözümü: Bu arızların tespitinde arızalı parçaların değişmesi gerekmektedir.

Düğme Ve Motor Tertibatı:

Aracın içindeki havanın sıcaklığını ayarladığımız ve aracın ön konsolunda bulunan düğmelerde meydana gelecek sıkıntılar, aracın içindeki hava sıcaklığını doğru olarak ayarlanmamasına sebep olabilir. Bu durumlarda kalorifer peteği ısınsa da aracın içi ısınmayacaktır.

Çözümü: Bu arızayı anlayabilmek için aracın içinde kalorifer düğmesini sıcak hava kısmından soğuk hava kısmına getirdiğimizde bir kapanma sesi duyulmuyorsa problem var demektir ve profesyonel bir yardım alınmalıdır.

Kış aylarında araçlarda lastik basıncı da doğru ayarlanmalı. Lastik basıncı nasıl olmalı yazımızı mutlaka okuyun.