SPOR
Giriş Tarihi : 24-03-2020 22:02   Güncelleme : 24-03-2020 22:04

Açık Deniz Balık Avında Kullanılan Teknikler

Açık Deniz Balık Avında Kullanılan Teknikler, açık denizde balık nasıl avlanır hangi teknikleri uygulamak gerekir?

Açık Deniz Balık Avında Kullanılan Teknikler

Açık deniz balık avcılığında kullanılan teknikler, avlanacak balığın çeşidine göre değişiklik gösterir. Deniz yüzeyinde yaşayan balıklar hedef alındığında sürtünme ya da su üstü sürütme tekniği kullanılır. Daha derindeki balıklar hedef alındığında ise dip sürütme yöntemi tercih edilir.

Balık tutmak başlı başına bir tutkudur.

Sakin bir yerde oturup oltayla balık tutmanın pek çok kişi için rahatlatıcı bir meditasyon olduğu biliniyor. Balık oltaya tutulduğunda yaşanan sevinç ise eşi görülememiş bir mutluluğun tarifidir. Balık avcılığı profesyonel olarak yapılacağında pek çok ekipmana, özellikle de denize açılmak için kullanılacak bir tekneye ihtiyaç vardır. Amatör olarak yapılan açık deniz balık avı, kolayca bulunabilen aletlerle oldukça pratik bir şekilde yapılabilir. Özellikle arkadaş gurubuyla gidilen avlardan daha çok keyif almak ve daha fazla balık yakalamak mümkündür.

açık denizde balık avı

Açık denizlerde çeşitli tekniklerle balık avlanabiliyor.

En çok kullanılan tekniklerden biri de “sürtünme” ya da “sırtı” adı verilen bir yöntemdir. Yüzeye yakın yaşayan balıkların avlanabilmesinde kullanılan bu tekniğin daha kısa sürede balık yakalamada etkili olduğu düşünülüyor. Bu tekniği yapabilmeniz için öncelikle açık denize tekneyle iyice açılmanız gerekiyor. Seğirtme adındaki düzeneği tekne hareket etmeden önce arkasına yerleştirmelisiniz. Düzeneğin ipleri ağırlığı kaldırabilecek güçte olmalıdır. Çünkü açık denizde yakalayacağınız balıklar hem süratli hem de ağır balıklardır. Gerektiği kadar dayanıklı olmayan iplerin ilk kullanımda kopması muhtemeldir.

İlk hareket ettiğiniz anda tekneye fazla sürat vermeden önce oltalardaki yemlerin doğru şekilde gittiğine emin olmalısınız. Yeterli derinliğe ve açıklığa sahip olan yemler balıkların hemen dikkatini çekecek ve oltaya takılacaklardır. Genelde amatörlere ve yeni başlayanlara küçük yem kullanmaları önerilir. Eğer bu küçük yemlere takılan balık olmazsa, yemi büyütüp teknenizin hızını arttırabilirsiniz.

Açık deniz balık avında en çok kullanılan diğer bir yöntem de “sürütmedir”.

Bu yöntemde yapay yem denize bırakılarak balığın ilgisi çekilmeye çalışılır. Yemi fark eden büyük balıklar hemen saldırıya geçer ve oltaya takılır. Yüzeydeki balıklara yönelik yapılan bu tekniğe “su üstü sürütmesi” adı verilir. Daha dipteki balıklara hitap eden ve daha derine atılan oltalarla yapılan yöntem ise “dip sürütmesi” adını alır. Açık deniz balık avcılığı deneyim kazandıkça daha kolay ve keyifli bir hale gelir. Fakat avcılık sırasında güvenliğinizi ön planda tutmalı, risk almaktan her zaman kaçınmalısınız.