DÜNYA
Giriş Tarihi : 01-06-2015 14:25   Güncelleme : 01-06-2015 14:25

Kpss'de Bir Kopya Skandalı Daha

2010 yılı Kpss kopya skandalına yenisi eklendi. Bu seferki kopya skandalı 2012 yılında yaşandı. Sınav gözetmenin dikkati ile ortaya çıktı.

Kpss'de Bir Kopya Skandalı Daha

2010 yılındaki Kpss kopya skandalına 2012 yılında yaşanan bir skandal daha eklendi. Ankara Mamak'ta Kpss'ye soru ve cevap anahtarı ile birlikte girerken yakalanan bir adayın hiç bir işlem yapılmadan serbest bırakıldığı belirlendi. 

 

2012 yılında yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavında da kopya skandalı yaşandığı ortaya çıktı. Skandal sınava giren bir adayın soruları yanıtlarken şüpheli hareketleriyle tespit edildi. Sınav salon gözetmeni adayın hareketlerinden şüphelenip izlemeye başladı. Şahsın elindeki kağıda bakarak soruları yanıtladığı görüldü. 

 

Kopya iddiası ile salondan çıkarılan şüphelinin üzerinde sınav soruları ve yanıtlarının şifreli olarak yazıldığı bir kağıt bulundu. Kopya notlarının bulunduğu kağıtta sınav sorularının 2 kelime yanıtlarında 1 kelime olarak şifrelendiği görüldü. Şüphelinin elindeki şifreli notların sınavda sorulan soru ve yanıtlarla örtüştüğü anlaşıldı. 

 

Gelişme dönemin Ösym Başkanı olan Ali Demir'e de iletildi. Başkan Ali Demir olay yerine gelerek ilgili konu hakkında bilgi aldı. Kpss'de kopya çektiği iddiasıyla Ankara Emniyetine gönderilen zanlı soruları kimden aldığını açıklamadı.

 

Sınavda yaşanan skandal adliyede de devam etti. Adliyede sorgulanan zanlının ifade sonrası serbest bırakıldığı öğrenildi. Savcılığın kopya soruşturmasında kovuşturmaya yer olmadığı kararı verdiği ve dosyayı kapattığı belirlendi. 

 

2010 yılındaki kopya soruşturmasını yürüten savcılık bu olayın yeniden incelenmesi için harekte geçti. Savcılık şimdi kopya çeken zanlının nasıl serbest bırakıldığı sorusuna yanıt arıyor.