EKONOMİ
Giriş Tarihi : 18-03-2019 17:00   Güncelleme : 18-03-2019 17:00

388 TL Taksitle Toki'de Ev Sahibi Olun - Son Gün

TOKİ'de 388 TL taksitlerle ev sahibi olmak için aranan şartlar ve başvuru detayları. Hangi illerde konut yapılacak?

388 TL Taksitle Toki'de Ev Sahibi Olun - Son Gün

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi, Türkiye genelindeki dar ve orta gelirli aileleri ev sahibi yapmak üzerine konut üretimi gerçekleştiren bir kamu kuruluşudur. Uzun yıllardır ülke çapında hayata geçirmiş li ğu yüz binlerce konut projesi sayesinde vatandaşları ev sahibi olma hayaline kavuşturan TOKİ, 2019 yılında da bu doğrultuda 50 bin sosyal konut projesi hayata geçirmeyi hedefliyor. Vatandaşlar ise bu konutlar için ne zaman başvuru yapılacağını, başvuru için aranan şartları ve konutların hangi illerde olacağını merak ediyor. İşte TOKİ’nin 50 bin konutluk sosyal konut projesi…

TOKİ 50 Bin Konut Projesine Başvuru Şartları Neler Olacak?

TOKİ 50 bin konut projesi başvuru şartları; Türk vatandaşı olmak, konutların yer aldığı il ve ilçelerde en az 1 yıldır ikamet ediyor olmak, daha önce hiç ev sahibi olmamış olmak, kendisinin, eşinin ya da çocuklarından herhangi birinin adına kayıtlı konut bulunmamak, aylık hane gelirinin en fazla 4 bin 500, İstanbul’da ikamet edenler için ise 4 bin 800 TL olmasıdır. Bunun ile beraber TOKİ 50 bin konut projesine başvuruda bulunacak olan vatandaşların 2 oda 1 salon konutlar için 25 yaşını, 3 oda 1 salon konutlar için ise 18 yaşını dli rmuş olması gerekecek.

TOKİ başvuru şartlarını taşıyan her vatandaş bu konutlar için başvuru yapabilirken, her aileden yalnızca bir kişi başvuru yapabilecek.

TOKİ 50 Bin Konut Projesi Hangi İllerde Hayata Geçirilecek?

Toplu Konut İdaresi tarafından hayata geçirilecek olan 50 bin konut, Türkiye’nin çeşitli illerinde yer alacak. En çok konut İstanbul’da üretilecek olup, toplamda 5 proje ile 6 bin 300 konut inşa edilecek.

Projenin hayata geçirileceği diğer iller ise; Adana, Adıyaman, Balıkesir, Artvin, Bursa, Bartın, Çanakkale, Bayburt, Bitlis, Batman, Bingöl, Çankırı, Burdur, Bolu, Çorum, Denizli, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Diyarbakır, Düzce, Erzincan, Erzurum, Elazığ, Antalya, Ankara, Ardahan, Eskişehir, Aydın, Giresun, Gaziantep, Gümüşhane, Iğdır, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, İzmir, Karabük, Karaman, Kırşehir, Kars, Kırıkkale, Kırklareli, Kayseri, Konya, Kütahya, Kocaeli, Manisa, Malatya, Mardin, Muğla, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Samsun, Rize, Şanlıurfa, Sivas, Trabzon, Tekirdağ, Van, Yozgat, Zonguldak ve Uşak’tır.

50 Bin Konut Projesinde Konutların Fiyatları ve Taksitler Kaç TL’den Başlayacak?

TOKİ 50 Bin Konut Projesi’nde en ucuz konut fiyatları 2+1’ler için 116 bin 400 TL’den başlangıç gösterirken, en az ödenecek taksit tutarı ise 388 TL olacak. 240 aya varan vade seçenekleri ile alıcılarına sunulacak olan konutlar için ödenecek peşinat bedeli ise 13 bin 968 TL’den başlayacak. 3+1’lerin fiyatları ise 170 bin 720 TL’den başlarken, en uygun peşinat bedeli ise 17 bin TL kadar olacak. Ayrıca bu projeden yalnızca 759 TL taksitle ev sahibi olunabilecek.

Proje İle Hayata Geçirilecek Konutların Özellikleri Nasıl Olacak?

Toplu Konut İdaresi, pek çok projesinde li ğu üzere TOKİ 50 bin konut projesinde de 2+1 ve 3+1 daire tipinde konutlara yer verecek. Projedeki konutların 32 bin 198’ini oluşturan 2+1 dairelerin büyüklükleri 87 ila 85 metrekare arasında olurken, 17 bin 802’sini oluşturan 3+1 daireler ise 110 ila 128 metrekare arasında değişiklik gösterecek.