GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-12-2020 12:32   Güncelleme : 28-12-2020 12:32

Dünyada Mutlaka Görmeniz Gereken 5 Yer

Dünyada Mutlaka Görmeniz Gereken 5 Yer. Bu listedeki turistik yerler elbette değişebilir fakat hepsi nefesinizi kesecek güzellikler sergiliyor.

Dünyada Mutlaka Görmeniz Gereken 5 Yer

Bu listedeki turistik yerler arasında, turistlerin oy verdiği en güzel yerlerden bazıları ve turizm organları ve UNESCO dahil olmak üzere ajanslar gibi kaynaklar yer alıyor. Dünyanın en güzel yerleri listesi değişebilir, ancak dünyada öyle öyle yerler var ki görenlerin nefesini kesecek güzellikler sergiliyor.

1. Kuang Si Falls, Laos

Kuang Si (Xi) Şelaleleri, Laos’un Luang Prabang kentinde yaklaşık 18 mil boyunca uzanan üç düşüş serisidir. Ana su şelale, sarı bir taşa karşı 200 metre yüksekliğindedir. Mekana erişmek için, yeşillikler içinde bitki örtüsü boyunca ve saf turkuaz akarsuları ve havuzları boyunca farklı patikalar var. Turistler ayrıca geleneksel eserlerle zengin olan yakındaki köyleri ziyaret edebilir veya sayısız turkuaz su havuzunda yüzebilirler. Burası, bir kişi sadece 10 $ dahil taşıma gibi bir yere erişebilirsiniz gibi uluslararası turistler için sadece güzel ama çok uygun değil.

2. Machu Picchu, Peru

“Eski Dağ” anlamına gelen Machu Picchu, 15. yüzyılda Peru Machupicchu Bölgesi’nde Kutsal Vadinin üzerinde inşa edilen bir Inca kalesidir. Kale üç benzersiz yapıya sahiptir: Güneş Tapınağı, İntihuatana ve Üç Pencereli Oda. Kış gündönümü boyunca, Intihuatana ritüel taşı doğrudan güneşe işaret eder. Dünyanın Yeni Yedi Harikasından biri ve UNESCO Dünya Mirası alanlarından birisi olan bu mimari, dağlarla sorunsuzca uyum sağlar ve teraslara paralel olarak inşa edilmiş 200’ye yakın binaya sahiptir. Zamanlarının en iyi ustalarından olan Incas, çoğunlukla 50 tonun üzerinde kuru taşlar kullandı.

3. Dark Hedges, Kuzey İrlanda

Karanlık Çitler, Kuzey İrlanda’daki Bregagh Yolu’nun her iki tarafına dikilmiş 150 adet güzelce sıralanan karşı plaj ağacının bir caddesidir ve dar yol boyunca sürekli bir tünel benzeri ortam oluşturmaktadır. Stuart ailesi on sekizinci yüzyılda ağaçları dikti ve bugün bükük gövdeleri ve dalları, popüler TV dizisi The Thrones Oyununun filme alma yerini kullandığı ölçüde cenneti dünyevi doğaüstü bir etki bıraktı.

4. Fan Gölleri, Tacikistan

Tacikistan’daki Pamir-Alay dağ sisteminin bir parçası olan Fan Dağları, içinde Kulikalon, Alaudin, Chapdara, Türbid, Piala ve İskanderkul olmak üzere otuzdan fazla güzel gölleri barındırıyor. Bu göller boyutları, derinlikleri, saflıkları ve erişilebilirlik bakımından farklıdır, çünkü bazıları dar kanyonlardadır. Gölleri benzersiz kılan şeylerden biri, koyu mordan yeşile kadar çeşitli renklerde olması. Bir yükseklikten, gökyüzünün birleşimi, dağları kesişen dağlar ve göller bölgeye güzel bir panoramik görüntü verir.

5. Victoria Falls, Zambiya / Zimbabwe

Yerelde Mosi-oa-Tunya adıyla anılan Victoria Şelaleleri, “The Thunders Smoke”, Zambiya-Zimbabwe sınırındaki River Zambezi’de. Düşmelerin coğrafi bölgesi içinde, ekosisteme endemik türler de dahil olmak üzere benzersiz bir yaban hayatı sağlayan iki milli park vardır. Muhtemelen dünyanın en büyük düşmelerinden biri olan düşme, River Zambezi ormanını püskürterek günde 24 saat “yağış” sağlar. Gün batımında dolunayda ayın su üzerindeki yansıması bir gökkuşağı oluşturur (“aybaşı”). Dünyanın yedi doğal güzellik arasında, bu güzel bir yer.