SAĞLIK
Giriş Tarihi : 24-12-2020 14:47   Güncelleme : 24-12-2020 14:47

Özellikle Yaz Ayları İçin Sağlıklı Yaşam Önerileri

Özellikle yaz aylarında sağlıklı yaşam için önerileri sizler için sıraladık.

Özellikle Yaz Ayları İçin Sağlıklı Yaşam Önerileri

Saçları kurutmak için kullandığımız kurutma makinesi saçların kırılmasını ve elektriklenmesini sağlayabilir bunun etkilerinden kurtulmak istiyor iseniz pencerenin yanında ya da havalandırmalı bir odada saçlarınızı kurutabilirsiniz. Yeni duştan çıktığınız buharlı banyonuzda yapacağınız saç kurutma makinesi ile saç kurutma işlemi sırasında saçlarınızda saç kırılması ve elektriklenmesi ile karşı karşıya sık bir şekilde kalabilirsiniz. Bunun için saçlarınızı kurutmak için saçınızı doğal bir şekilde kendi halinde bırakarak kurumasından sonra sadece tamamen kuruması için saç kurutma makinesine başvurabilirsiniz. Saç deriniz ısıyla ne kadar azsa karşılaşır ise o kadar kişi az terler ve saçlarında kırılma ve elektriklenme de o kadar az oluşur.

Yaz sıcaklarında güneşin etkisiyle kuruyan ve çatlayan dudaklarınıza karşı öncelikle soğuk süt ya da buzla dudaklarınıza kompres yapın. Nemlendirici özellikte SPF’li bir dudak balmı ile dudaklarınıza sürekli bir bakım yapınız.

Yaz boyunca yumuşacık ayaklara sahip olmanızı sağlayacak olan rahatlatıcı özelliği bulunan aloe yaprağı ve ferahlatıcı nane yağı içeren bakım kremi kullanırsanız ayaklarınızın daha pürüzsüz ve yumuşak olduğunu göreceksinizdir.

Yaz ya da kış fark etmez ayaklarımızı hep bakımlı ve nemlendirmek için içinde AHA’lar ile sertleşmiş ve pul pul olmuş dokuyu ayaklarımızdan uzaklaştırmak ve yumuşacık bir his sağlayamaya yardımcı ürünleri kullanarak ayak sağlığımızı ve bakımını oluşturabiliriz.

Göz çevresinde oluşan beyaz halkalara karşı mercimek büyüklüğünde kullanacağınız likit bronzlaştırıcıyla, göz kremini karıştırırsanız ve rengi açık olan göz çevrenize bu karışımı uygulayarak bu kusurunuzu kapatabilirsiniz.

Deniz ve havuz tırnaklarınızda matlaşmaya neden oluyor ve siz bundan sıkıntı duyuyor iseniz;

Kum, tuzlu su ve klor, tırnaklardaki koruyucu üst yüzeyin yok olmasına neden olmaktadır. Bu nedenle tırnaklarınızı yaza erken hazırlamanız gerekmektedir ve jel manikür uygulamasından yararlanmakta fayda vardır. Led ışığı altında adeta ölümsüzleştirilen oje rengi hem tırnaklarınızı matlaşmaktan hem de oje renginizi solmaktan korumaktadır. Ayrıca yapılan bu işlem 3 haftaya kadar kalıcılık etkisini de sürdürmektedir.

Sabah erken kalkıp bir yere giderken kullandığınız parfüm daha birkaç saat geçmeden etkisini ve kokusunu kaybediyor ise yapılması gereken giydiğiniz kumaş ipek gibi hassas bir türe sahip değilse bu sonuç ile karşılaşılabilir. Bunun dışında Eau de Toilette yerine Eau de Parfum kullanabilirsiniz. Ya da yanınızda çanta boyu bir parfüm taşıyarak kokuyu duymak istediğiniz anda parfüm sıkabilirsiniz.

Bronzlaştırıcı losyonlar kullanım sonrasında avuçlarda kötü bir renk bırakıyor ve bundan kurtulmak istiyorsanız, bu durumda ellerinizi defalarca sabunla yıkamak bile işe yaramayabilir iki ayrı pamuğa limon suyu sıkın ve avuçlarınızı temizleyin. Limonun asidik özelliği rengin ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır bir de bronzlaştırıcı losyon kullanımı sırasında eldiven kullanmayı unutmayın.

Yaz aylarında saçları, güneş ışınlarının yarattığı hasara karşı korumak oldukça zordur, saçlarınızı yaz mevsiminin yıpratıcı etkilerinden koruyacak olan pratik bir çözüm yolu olan onarıcı bakım serumunun ısıya karşı koruyucu formül kullanarak saçlarınızı güneş ışınlarının neden olduğu hasar ve renk solmalarına karşı koruyabilirsiniz. Isı veren şekillendiricilerin sıçı yıpratmasını, saçın bu sayede elektriklenmesini de önlemiş olursunuz.

Son derece etkili bir içerik olduğu bilinen retinolden yaz aylarında uzak durulması gerektiği doğrudur bunun için yapılması gereken ise. Retinolü güneşli aylar boyunca kullanmakta kesinlikle bir sakınca bulunmamaktadır ama sadece geceleri uygulamak doğrudur. Çünkü güneş ışığı bu içeriği pasif hale getirebilir. Eğer reçete ile satılan bir retinol kullanılıyor ise ciltte alerji sorunu ile karşılaşılabilir. Bu nedenle en azından güneşli mevsimlerde reçeteye tabi olmayan bir versiyon tercih edilirse daha doğru olacaktır.