EĞİTİM
Giriş Tarihi : 22-12-2020 13:27   Güncelleme : 22-12-2020 13:28

Kimya Mühendisi Nedir? Ne İş Yapar?

Kimya mühendisi nedir? Kimya mühendisi ne iş yapar? Hangi alanlarda çalışabilir?

Kimya Mühendisi Nedir? Ne İş Yapar?

Kimya mühendisliği, mevcut kimyasalların çeşitli faydalı ürünlere dönüştürülebildiği süreçleri tasarlamak ve geliştirmek için bilimsel ve matematiksel ilkeleri uygulayan mühendislik dalını kapsar. Kimya mühendisliği yapan bir kişiye kimya mühendisi denir. Büyük ölçekli imalat süreçlerinin tasarımı ve bakımı ile uğraşan kimya mühendisleri, süreç mühendisleri olarak bilinirler.

Kimya mühendisliği, enerji, malzeme, elektronik ve ilaç üretimi, gıda işleme ve çevre koruma ve iyileştirme gibi çok çeşitli teknolojiler için geçerlidir. Sanayileşmiş ekonomilerin nitelikli yüksek kaliteli materyallerin ve büyük ölçekli proseslerin geliştirilmesi kimya mühendisliğinin bir başarısıdır.

Ekolojik sürdürülebilirlik yirmi birinci yüzyılda daha da önem kazanmaya başladığından, kimyasal mühendislerin eko- loglar, makine mühendisleri ve eko-sanayi projeleri planlama konusundaki diğer kişilerle işbirliği yapmaları için sürekli bir talep olması muhtemeldir. Bu tür projeler, insan toplumunun ihtiyaç duyduğu malzeme ve ürünleri üretmek için birkaç farklı endüstriyel ve biyolojik süreci sinerjik komplekslere entegre eder.

Kimya mühendisleri ne iş yapar?

1824’te Fransız fizikçi Sadi Carnot, Atölye Gücü’nde, buhar motorlarındaki yanma reaksiyonlarının termodinamiklerini inceleyen ilk kişi oldu. 1850’li yıllarda, Alman fizikçi Rudolf Clausius, Carnot tarafından geliştirilen ilkeleri atomik-moleküler ölçekte kimyasal sistemler üzerine uygulamaya başladı.  1873-1876 yılları arasında, Yale Üniversitesi’ndeki Amerikan matematiksel fizikçi Josiah Willard Gibbs, ilk doktora derecesi almıştı.

Kimya mühendisliği çok çeşitli ürünlerin imalatında uygulanmaktadır. Kimya endüstrisi inorganik ve organik endüstriyel kimyasallar, seramikler, yakıtlar ve petrokimyasallar, tarım ilaçları (gübreler, insektisitler, herbisitler), plastik ve elastomerler, oleokimyasallar, patlayıcılar, kokular ve lezzetler, katkı maddeleri, besin takviyeleri ve ilaçlar üretmektedir. Ahşap işleme, gıda işleme, çevre teknolojisi ve petrol, cam, boya ve diğer kaplamaların, mürekkeplerin, sızdırmazlık macununun ve yapıştırıcıların mühendislik konularını birbiriyle örtüşen veya örtüşen disiplinler oluşturmaktadır.

Endüstri mühendisi ne kadar maaş alır?