EĞİTİM
Giriş Tarihi : 17-12-2020 11:41   Güncelleme : 17-12-2020 11:41

DNA Nedir? Nelerden Oluşur?

DNA nedir, nelerden oluşur? DNA yapısı hakkında bilgiler. DNA araştırması yapan bilim adamları ve buldukları DNA modelleri.

DNA Nedir? Nelerden Oluşur?

DNA veya deoksiribonükleik asit yaşamın temel taşı olarak bilinir. Temel olarak proteinten oluşan DNA, yaşamda önemli bir role sahiptir ve genetik özellikler için depo olarak düşünülebilinir .

Her canlı, milyonlarca mikroskobik yapıdan oluşur; hücreler olarak bilinir. Bu hücreler, tek tek işlevleri olan çeşitli organelleri içerir. Hücredeki organellerin arasında, DNA veya deoksiribonükleik asit ihtiva ettiği için hücre çekirdeği en önemlisidir. Hepimiz DNA terimini biliyoruz ve birçok kez duydum. DNA ve RNA hakkında ilginç olan, her ikisinin de aynı materyalden oluşması ve adenosin trifosfatın (ATP) polimerleri olmasıdır.

Deoksiribonükleik Asit Nedir?

Tıbbi terimlerle deoksiribonükleik asit olarak da bilinen DNA, tüm canlıların hücre çekirdeğinde bulunan bir nükleik asittir. DNA, bir sonraki kuşağa aktarılan önceki kuşağa ait genetik bilgiye sahip olduğu için “yaşamın yapı taşı” olarak da bilinir. DNA’nın bazen bir plan olarak anılmasının nedeni budur. DNA’nın, ana-babanın genetik bilgilerinin korunmasından ayrı olarak hayatın birçok önemli fonksiyonunda önemli bir rol oynar.

DNA molekülü, DNA’da bir nükleotid polimeri oluşturan şeker ve fosfat moleküllerinden oluşur. Bu zincir nükleotid DNA’yı oluşturan şeydir. Dört DNA bazını oluşturan şeker molekülleri, adenin, sitozin, guanin ve timin DNA kopyalama işlemi için gereklidir.

İki polinükleotid iplikçik birbirleriyle iç içe geçmiş ve hidrojen bağlama işlemi vasıtasıyla bazların tamamlayıcı çiftlerini oluşturmaktadır. Nükleotidleri bağlayan fosfat ve şeker gruplarına bazen DNA sarmal yapısının omurgası denir. Hücre, DNA zincirlerini ve ona bağlı olan genleri tutan kromozomları içerir. Vücutta çeşitli faktörleri kontrol eden 23 çift insan kromozomu (veya 46 kromozom) vardır. Genler, gözlerin rengi, vücut yapısı ve saç rengi gibi genetik kodu tutar.

DNA araştırması, ünlü bir İsviçreli hekim ve biyolog Friedrich Miescher, araştırmalarından biri sırasında bu nükleik asidin varlığını tökezlediğinde, ilk kez 1889 yılında gerçekleştirildi. ‘Nurettin’ adlı DNA keşfedilen bu seçkin araştırmacıydı. Daha sonra, iki tanınmış bilim adamı olan William Astbury ve Phoebus Levene, DNA’nın yapısını ve bileşenlerini araştırdılar.

1953’te Rosalind Franklin’in yardımıyla iki diğer biyolog James Watson ve Franklin Crick ayrıntılı bir çalışma yaptı ve insan DNA’sının birbirine kenetlenmiş iki iplikten oluştuğunu ve çift sarmal modeli olduğunu keşfettiler.

Bu model, bu bilim adamlarına şerefine DNA’nın Watson Crick modeli olarak seçildi. DNA keşfi, insan davranışlarının incelenmesine ve bazı seyrek kalıtsal hastalıklara yardımcı olduğu için genetik alana yararlı olduğunu kanıtladı.