GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-12-2020 22:46   Güncelleme : 16-12-2020 22:46

Yılbaşı Sokağa Çıkma Yasağı Saatleri ve Marketler

Yılbaşı sokağa çıkma yasağı olacak mı? Hangi saatler arası yasak olacak? Marketler kaça kadar açık olacak? Yılbaşında haftaiçi ve haftasonu sokağa çıkmak yasak mı olacak?

Yılbaşı Sokağa Çıkma Yasağı Saatleri ve Marketler

Ülkemizde ve dünya genelinde hızla yayılmakta olan Covid-19 nedeniyle getirilen kısıtlamaların ardından yılbaşı özel kısıtlamaları da açıklandı. Peki, yılbaşında bizleri nasıl yasaklar nasıl bekliyor? İşte detaylar…

Yılbaşı 31 Aralık - 4 Ocak arası sokağa çıkmak yasak mı?

 İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilimize gönderilen genelgede, kısıtlamaların 31 Aralık 2020 Perşembe günü saat 21.00’den itibaren başlayacağı ve 4 Ocak 2021 Pazartesi günü saat 05.00’te biteceği belirtildi. Yapılan açıklamaların ardından bu süreçte başka yasakların da olup olmadığı merak konusu oldu. Hangi saatlerde sokağa çıkma yasağı uygulanacak? Alkol satışı yasak olacak mı? Marketler veya bakkallar açık olacak mı?

Yılbaşında yasaklar hangi saatler arasında olacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı bitiminde açıklamalarda bulundu. Yaptığı açıklamalara göre 31 Aralık Perşembe günü akşam saat 21.00 ile 4 Ocak Pazartesi sabah saat 05.00 tarihleri arasında kesintisiz bir şekilde sokağa çıkma yasağı uygulanacağını belirtti.

Yılbaşında marketler bakkallar açık olacak mı?

En merak edilen soruların başında gelen marketler, bakkallar, tekel bayiler ve fırınlar açık olacak mı? İşte bu soruların cevapları...

Sokağa çıkma yasağı olduğu saatlerde bakkal, manav, kasap, kuruyemişçi, market ve fırınlar açık olacak. 20 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşlarımız haricindeki kişiler sadece yaya olarak bakkal, market, manav, kuruyemişçi ve fırınlara gidebilecek.

1000 liralık kira yardımı için tüm detaylar belli oldu. Şartlar ve başvuruda gerekli bilgiler için tıklayınız.

Yılbaşında alkol satışı yasak mı?

Tekel bayiler yasaklardan muaf olmadığı için kapalı olacak. Tekel bayilerin kapalı olması nedeniyle marketlerde alkol satışının haksız rekabetten dolayı yasak olacağı da belirtildi.

Yılbaşında, hafta sonu sokağa çıkma yasağı var mı?

İçişleri Bakanlığı'ndan 81 ilimize gönderilen genelgede, 4 gün boyunca (31 Aralık Perşembe-4 Ocak Pazartesi). Açıklanan kurallar dışında sokağa çıkmanın kesinlikle yasak olduğunun üstüne basıldı. Buna göre hafta sonu sokağa çıkma yasağı devam edecektir.

Yılbaşında, hafta içi yasak var mı?

81 İlimize gönderilen genelgede hafta içi de, hafta sonu gibi yasakların aynen devam edileceği kesin bir şekilde belirtildi.

Sokağa çıkma yasağında marketler hangi saatlerde olacak?

Yılbaşı sokağa çıkma kısıtlamasında marketler hangi saatler arasında açık olabilecek? 4 gün sürecek olan yasaklarda marketler 10.00 ila 17.00 saatleri arasında vatandaşlarımıza hizmet verebilecek.

Çocuğu okuyan ailelere aylık 821 TL'ye varan maddi destekler için başvurular başlamış. Şartları okumak ve başvuru detayları için tıklayınız.