SAĞLIK
Giriş Tarihi : 16-12-2020 12:55   Güncelleme : 16-12-2020 12:55

Hijyen Amaçlı Temizlik Maddeleri Nelerdir?

Hijyen amaçlı temizlik maddeleri ve malzemeleri nelerdir? Hijyen sağlamak için hangi malzemeler kullanılmalı, neler yapılmalıdır?

Hijyen Amaçlı Temizlik Maddeleri Nelerdir?

Hijyen, insan sağlığına zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alman temizlik önlemlerinin tümüdür. Ortamda bulunan mikroorganizmaların hastalık yapıcı seviyenin altına düşürülmesi olarak da tanımlanabilir.

Mikroorganizmalar, insan vücudunda, havada, toprakta, kullandığımız diş fırçası, tarak gibi kişisel bakım ürünlerinde kısacası her yerde uygun ortam bulduğunda çoğalabilmektedir. Kullandığımız ürünlerin mikroorganizma içermemesini isteriz. Bu nedenle de hijyenik temizlik malzemeleri kullanmalıyız.

Hastanelerde, ameliyathanelerde kullanılan malzemelerin, içtiğimiz suyun, tükettiğimiz yiyeceklerin, kullandığımız kişisel bakım ürünlerinin temizlik ve sterilizasyonunun sağlanması gerekmektedir. Sterilizasyon, bir maddenin içinde ya da üzerinde bulunan mikroorganizmalardan arındırılması işlemidir.

Hastanelerde kullanılan ameliyat malzemelerinin, bazı laboratuvar malzemelerinin ve güzellik salonlarında kullanılan malzemelerin sterilizasyonunda genellikle ışınlama yöntemi uygulanır.

Işınlama yönteminde çoğunlukla ultraviyole (UV) ışınlar kullanılır. Steril edilecek makas, pens, bistüri gibi aletler kalay yapraklara, ambalajlarına ya da sık dokunmuş bez kumaşlara sarılarak makineye yerleştirilir. Steril edilecek aletin türüne ve kirlilik düzeyine göre belirli sürelerde UV ışınlarına maruz bırakılarak sterilizasyon sağlanmış olur. Hijyenik temizlik sağlamak için UV ışınlarından başka kimyasal maddeler de kullanılabilir. Günlük hayatta kullandığımız sıvı sabunlarda, çamaşır sularında, mutfak ve banyo temizleyicilerde kullanılan bazı kimyasal maddeler sadece kiri temizlemekle kalmayıp kullanılan alanı mikroorganizmalardan da arındırmaktadır.

Sağlık için birebir olan narın faydaları için tıklayınız.

Bu temizlik malzemelerinin içerdiği benzalkoniumklorür, fenol, fenol türevi maddeler (krezol, hegsaklorofen, fenoksietanol vb.) alkol, eter, kloroform, hidrojen peroksit, potasyum permanganat, ozon, sodyum hipoklorit, kloraminler, formalin, etilen oksit ve betapropiolakton gibi maddeler bakterileri yok ederek hijyenik temizlik sağlar.

Örneğin ev temizliğinde kullandığımız çamaşır suları sodyum hipoklorit içerir. Kuvvetli oksitleyici özelliğe sahip bu madde mikroorganizmaların enzim aktivitesini bozarak mikroorganizmaları yok eder.

Çamaşırlarda leke çıkarıcı olarak kullanılan maddeler ise hidrojen peroksit içerir. Hidrojen peroksit de kuvvetli oksitleyicidir ve enzim aktivitesini bozarak hijyenik temizlik sağlar. Antibakteriyel sıvı sabunlar etkin madde olarak benzalkoniumklorür içerir. Mikroorganizmaların hücre zarına etki eden bu madde hücrenin enerji metabolizmasını bozar ve bakterileri yok eder.