EĞİTİM
Giriş Tarihi : 08-12-2020 22:03   Güncelleme : 08-12-2020 22:03

Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği Arasındaki Farklar

Bilgisayar ve yazılım mühendisliği arasındaki farklar nelerdir? İki bölüm arasında dersler, mezuniyet sonrası iş fırsatları açısından farklar var mıdır?

Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği Arasındaki Farklar

Bilgisayar ve yazılım mühendisliği arasında büyük fark olmamakla birlikte ikisi de bazı büyük konuları kapsamaktadır. Firmalar sizin yazılım mühendisliğinden mi yoksa bilgisayar mühendisliğinden mi, üniversiteyi tamamladığınıza pek dikkat etmezler.

Fark edeceğiniz üzere tüm yazılım firmaları tecrübeli iş aramaktadır. Kafa karıştırıcı nokta ise bir işe girmek için, başka bir işten tecrübeli olarak çıkmanız istenmektedir. Bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız; staj yerlerinde işinize göre bir yerde çalışmaya başlayarak olabilir. Siz yazılım için girdiğiniz bir staj yerinden yazılımdan epey bir tecrübe etmelisiniz ve birçok projeye katılmalısınız. Sizin istikrarınız ve saygınlığınız duyulmaya başlarsa zaten siz iş aramaya uğraşmadan, avucunuza gelecektir.

Bilgisayar mühendisliği ve yazılım mühendisliği arasındaki fark

Bilgisayar mühendisliği; Hem elektrik mühendisliğini hem yazılım mühendisliğini kapsar. Bu durumdan yola çıkarak, bilgisayar mühendisliğinin daha geniş kapsamlı bir yön olduğunu anlatmaktayız. Siz ilerleyen zamanlarda yazılımdan sıkılırsanız donanıma geçebileceğiniz bir şans bulunmaktadır. Fakat sizden elektronik mühendisliği ve yazılım, donanım mühendisliği hakkında geniş bir bilgi birikimi beklemekte olacaklardır.

Bilgisayar mühendisliğinde sizden sadece bilgisayarların nasıl çalıştığını değil, bilgisayarın geniş sistemini görmenizdir.

Bahsettiğimiz gibi bilgisayar mühendisliğinde 2 ana dal mevcuttur. Yazılım ve donanım: isteyen kişiler ikisinden birini seçip o dal üzerinde uzmanlaşabilirler. Bilgisayar mühendisleri robotik alanda çalışma üzerine çok avantajlı olurlar.

Bilgisayar mühendisleri; kodlama, şifreleme, bilgi güvenliği, iletişim, kablosuz ağlar, derleyiciler, işletim sistemleri, bilgisayar bilimleri, bilgisayar ağları, dağınık sistemler, gömülü sistemler, robotik, kapalı devreler, test, CAD sinyal, görüntü ve ses gibi konular işlerler.

Yazılım mühendisliği

Yazılım mühendisliği, bilgisayar tabanlı sorunları çözmeye dayalıdır. 2 tür başlık mevcuttur; Yeni bir yazılım yazılır ya da var olan yazılım geliştirilir.

Bilgisayarı fonksiyonel hale getirmeye yarayan bu yazılım mühendisliği çoğunlukla takım ile çalışır. Mühendisler ve programcılar bir araya gelirler.

Bahsettiğimiz gibi öğrenimde birçok ortak noktaları olsa da ek olarak mühendislik, yazılım mimarlığı, yazılım testi ve yazılım dağıtımı konuları işlenir.

Mühendisler sorunu test edip, bu sorun için adım adım yollar izlerler. Kod yazma işleri çoğunlukla programcılar tarafından yapılmaktadır. Yazılım mühendisleri; yazılım tasarlama, programlama dilleri, matematik ve bilgisayar donanımı konuları hakkında geniş çaplı bilgiye sahip olmalıdırlar.

Bilgisayar mühendisliği alanında Galatasaray Üniversitesi Türkiye'nin önde gelen üniversitelerinden biridir. Galatasaray Üniversitesi tanıtımı için tıklayınız.