EKONOMİ
Giriş Tarihi : 07-12-2020 11:18   Güncelleme : 07-12-2020 11:18

İşsizlik Maaşını Kimler Alabilir? Nasıl Başvurulur?

İşsizlik Maaşını Kimler Alabilir? Şartları nelerdir? İşsizlik maaşını alabilmek için başvuru nasıl yapılır?

İşsizlik Maaşını Kimler Alabilir? Nasıl Başvurulur?

İşsizlik maaşı kesintisi, tüm sigortalı çalışanların maaşlarından kesiliyor ve böylelikle işsiz kalanların bu dönemlerde maaşlarının ödenmesi garanti hale geliyor. Ancak maalesef herkesten istisnasız bir şekilde kesilen bu ödeme, herkese aynı kolaylıkta verilmiyor ve bazı koşulların yerine getirilmesi gerekiyor. İşsizlik maaşını kimler alabilir diyenler için bu konuda gerekenlerden biraz bahsetmeye çalışacağız.

Öncelikle, işsizlik maaşını işten çıkarıldığınızda veya iş akdine uyulmadığı için istifa ettiğinizde alma şansınız mevcut. Yani genellikle herkeste bulunan istifa halinde işsizlik maaşı alınamaz düşüncesi pek de doğru değil. Ancak tabii ki istifanızın kesinlikle haklı olması ve bunu belgeleyebiliyor olmanız gerekli.

İstifanın haklı fesih konusu olabilmesi için aşağıdaki koşullardan en az bir tanesini gerçekleşmesi gerekiyor:

  • İş yerinin sahibinin değişmesi
  • İş yerinin kapanması
  • İşin niteliğinin değişmesi
  • Maaşın eksik gösterilmesi
  • Maaşın ödenmemesi
  • Ahlak ve iyi niyete uymayan davranışlar gösterilmesi

Tabii ki yukarıdaki koşullar meydana gelse bile çalışma sürenize bağlı olarak alma veya almama durumunuz da değişebiliyor. İşsizlik maaşına hak kazanabilmek için son 3 yıl içerisinde en az 600 gün çalışmış olmanız gerekiyor ve bunun içerisinde de işten çıkmadan önceki 120 gün boyunca kesintisiz prim ödeyip çalışmanız lazım. Yani gerekli çalışma günü adetlerini yerine getirmeyenler ve en az 4 ay boyunca kesintisiz çalışmayanlar, işsizlik maaşından faydalanamıyorlar.

Ancak tüm koşulları yerine getirdikten sonra kesinlikle işten çıktıktan sonra 30 gün içerisinde başvurunuzu yapmayı unutmamalısınız. 30 günden sonra yapılacak olan başvurularda işsizlik maaşınızın süresinden düşüş gerçekleşecektir ve tam hakkınızı almanız mümkün olmayacaktır. Kimin ne kadar süreyle işsizlik maaşı alacağı ise aşağıdaki koşullara göre belirleniyor:

  • 600 gün çalışmış olanlar için 180 gün
  • 900 gün çalışmış olanlar için 240 gün
  • 1080 gün çalışmış olanlar için 300 gün

Yani ne kadar uzun süre kesintisiz bir şekilde çalışırsanız, işsizlik maaşınız o kadar artış gösterecektir.

İşsizlik maaşının miktarı ise son 120 günde aldığınız brüt maaşın %40’ı şeklinde hesaplanıyor. Ancak hesaplanan bu %40’lık değer o anki net asgari ücreti geçemiyor. Dolayısıyla işsizlik maaşı ile alabileceğiniz en yüksek maaş, asgari ücret kadar.