SAĞLIK
Giriş Tarihi : 06-12-2020 11:22   Güncelleme : 06-12-2020 11:22

KOAH Hastalığı Nedir ve Belirtileri

KOAH hastalığı nedir, ilk belirtileri nelerdir? Bu hastalığa yakalanan kişiler ne gibi şeylerle karşılaşır?

KOAH Hastalığı Nedir ve Belirtileri

Dünyada ölüm nedenleri arasında dördüncü sırada yer alan kronik obstrüktif akciğer hastalığından (KOAH) her yıl dünyada 3 milyon insan hayatını kaybetmektedir. Bunun için dikkat edilmesi ve özen gösterilmesi gereken bir akciğer hastalığıdır.

KOAH NEDİR?

Özellikle daha fazla sıklıkla çok fazla sigara içen kişilerde görülen KOAH akciğerdeki bronş adı verilen hava yollarında ve akciğer dokusunda harabiyete yol açarak kişilerde nefes darlığına sebebiyet veren bir hastalıktır. Amfizem ve kronik bronşit terimleri de bu hastalık için kullanılabilen adlardandır. Koah belirtileri arasında sıralayabileceklerimiz arasında olan günde birkaç kereden fazla öksürük ile karşı karşıya kalıyorsanız, çoğu gün balgam çıkartıyorsanız, yaşıtlarınıza göre nefesiniz daha kolay daralıyor ise, yaşınız 40 ve 40’ın üzerinde ise ve şu anda sigara içiyor ve daha öncesinde de sigara kullananlar arasındaysanız ve bu sorulardan 3 veya daha fazlasını evet olarak cevaplıyor iseniz hemen bir sağlık kurumuna başvurarak doktorunuza KOAH belirtilerinin sizde olup olmadığını ve KOAH hastası olup olmadığınızı belirlemek için ve doktorun size tanı koymasını sağlamak için spirometri ‘Nefes testi’ yaptırmalısınız. Bu test cihaza bağlı plastik bir boruya bütün gücünüzle üflemeniz yeterli olacaktır.

Koah olup olmadığınızı ne kadar erken öğrenirseniz ileride akciğerlerinizde oluşabilecek daha kötü hasarlardan kendinizi o kadar erken korumuş olabilirsiniz. Bunu unutmamalısınız.