EĞİTİM
Giriş Tarihi : 04-12-2020 14:29   Güncelleme : 04-12-2020 14:29

Perdelerin Uzunluğunu Hesaplarken Nelere Dikkat Edilmelidir

Perdelerin Uzunluğunu Hesaplarken Nelere Dikkat Edilmelidir? Perde ölçüsü nasıl alınır, perde çeşitlerine göre ölçüm alma işlemleri

Perdelerin Uzunluğunu Hesaplarken Nelere Dikkat Edilmelidir

Bir eve taşındığınızda en büyük problemlerden biri perde oluyor. Perde ölçüsü nasıl alınır, perde uzunluğu nasıl hesaplanır bilirseniz işlemlerinizi çok daha kısa bir süre içerisinde tamamlayabilirsiniz.

Pencere tasarımları, iç mekanların görünümü ile oda içindeki mekansal algı üzerinde büyük etkileri vardır. Doğru stilden, kumaşa ve ek aksesuarların seçimi de dahil olmak üzere perdelerin bir odada ne kadar kalması gerektiğini anlamak için yeterlidir.

Pencerelerin boyutlarını kullanarak, odanın içindeki iklim koşulları kontrol edilebilir. Ayıca bir ihtişam vermek, lüks bir dokunuşta bulunmak için, rahatlık ve yumuşaklık sağlamak için kullanılabilir.

Her perde uzunluğunun kendine has avantajları olabildiği gibi dezavantajları da olabilmektedir. Pencerelerdeki perdeleri en uygun olacakları uzunluğu hesaplamak oldukça kolaydır. Yalnızca istediğiniz sonucun ne olacağına karar vermelisiniz.

Perdelerin Uzunluğu Ne Kadar Olabilir?

Perdelerin geleneksel uzunluklarını ele alırsak dört ayrı grupta inceleyebiliriz.

Uzun Perdeler

En yaygın seçeneklerden biri olan uzun perdeler 5 ile 6 cm yerden yüksekte asılır. Bu perde boyunun en büyük avantajı ise pratikliğidir. Temizlikte rahatlık sağlayan bu seçim odayı temizlerken perdenin kirlenmesine izin vermemesidir. Burada dikkat etmek gereken önemli noktalardan biri, 2,5 m’nin altındaki tavan boyuna sahip odalarda bu uzunluk kullanılmamalıdır.

Kat Perdeler

Bir diğer grup ise kat uzunluğundaki perdelerdir. Oldukça çekici olan bu klasik perde uzunluğu çözümü ise tavanların yüksekliğini görsel olarak bakıldığı zaman arttırır. Eğer tavan düz değilse bu tarz perdelerin dikimi ekstradan zorluklar yaşatabilir.

perde ölçüsü alma

Yerde Yatan Perdeler

Üçüncü seçenek ise alt kısmı yerde yatan perdelerdir. Bu perdeler klasik perdelere oranla 10 ile 20 cm arasında daha uzun düşünülerek dikilir. Genellikle salonlarda ve yatak odalarında rağbet gören bir perde modeli olan bu seçim, kraliyet lüksü ya da rahatlık atmosferi yaratır.

Pencere Pervazı Modeli Pencereler

Son olarak pencere pervazı perdeleri, yatay yüzeyden birkaç santimetre yukarıda veya aşağıda olmasına izin veren türlerdir. Bu tarzdaki perdeler çoğunlukla mutfakta ya da banyoda tercih edilmektedir. Pratik olma özellikleri nedeniyle ve dekor açısından uzun modellere göre bu yerlerde kullanımı daha çok tercih edilmektedir.

Perde Boyuna Karar Vermeden Önce Tavsiye

Bir ya da birden daha fazla perde uzunluğuna karar verirken önemli hususlardan biri, aksesuar kullanma ihtiyacını da dikkate alarak karar vermektir. Yerde yatan perdeler tercih edildiği zaman dekoratif desteğe minimum düzeyde ihtiyaç duyulur. Ancak detay içermeyen odalarda kısa perdeler genelde estetik açıdan kötü görünebilir.